רשימות על מדע ופיוטים קצרים | דודי גולדמן

10 (מתוך 1300) ההמצאות שאנו חבים לנאס"א

nasa21.jpgאל מול טענתם של הצייקנים ולבלרי החשבונאות הקטנוניים המלינים נגד העלויות הגבוהות של תוכנית החלל האמריקנית, התשובה האמיתית היא רווחת-האדם. שכן, לא פחות מ-1300 המצאות, פטנטים, טכנולוגיות ומוצרים הניבה עד כה תוכנית החלל של נאס"א, ולא דיברנו עוד על התנובות של סוכנות החלל האירופית ושל מקבילתה, היפנית. למעשה, כל אחד מאיתנו מוקף ומשתמש במוצרים, בשירותים ובטכנולוגיות, שכולן הן תוצר של חקר החלל, ואין מדובר דווקא בסקוטש, שרבים טועים לחשוב שהוא פותח בנאס"א (את הסקוטש, "ולקרו" באנגלית, "צמדן" בעברית) פיתח דווקא שוויצרי ז'ורז' דה-מסטראל בשנת 1948).
להלן 10 טכנולוגיות מוצרים ושירותים קריטיים, שבזכותם החיים שלך ושלי נוחים וטובים הרבה יותר.

מאת: דודי גולדמן


מנה חמה

כל אחד מכיר את המזון היבש הנתון במיכל, ואשר יש לו אורך חיי מדף ארוכים, והוא מופיע בטעמים שונים, וכל מה שצריך לעשות כדי להפוך אותו למנה חמה ומשביעה הוא להוסיף מים חמים ולהכניס פנימה למיכל למשך דקה או שתיים. הרעיון של של מזון טעים הנתפס כטרי וסטרילי שעובר יבוש ונארז בוואקום ומגיע אלינו באריזה נוחה וקלת-משקל, נולד כתוצאה של תוכניות החלל. תעשיית המזון ממשיכה להנפיק מוצרים נוספים רבים וגם כאלה שטרם הגיעו לשוק, וזאת כתוצאה מפיתוחם של מזונות שונים במירקמים בלתי מוכרים, כמו חלבון בצורה של ג'לי מתוק או בצורה של קרקרים קלי משקל המגיעים בטעמים שונים ומכילים את אבות המזון החיוניים לנו. גם השימושים השונים שעושים בתוכניות החלל באצות, הן להשבחת טעמים והן כמקור למינרלים חשובים לגוף, כמו יוד, מתחילים ל"טפטף" החוצה.

תקשורת לווינים
מה פשוט ונפוץ יותר מטלוויזיה, על מגוון התוכניות בשידורים חיים, המגיעים אלינו מכל העולם בזמן אמת? כל זה מגיע באמצעות תקשורת לווינים. גם מערכות הניווט הלווייניות ג'י-פי-אס הקיימות במכוניות ומערכות איכון לוויניות בשימושים צבאיים, כולל טלפונים לוויניים, כל אלה הם ספין-אוף קלאסי של תוכניות החלל. גם כאשר בסוף מהדורת החדשות, המביאה אלינו סיפורים מכל העולם כולל ראיונות בזמן-אמת מקצה העולם, מופיעה תחזית מזג האוויר, היא כיום מדויקת הרבה יותר ובאמת יודעת לחזות מראש שינויים ותהפוכות. וגם זה הוא בזכות ניטור לוויני על האטמוספרה שלנו, שמערך לווינים מבצע 24 שעות ביממה שבעה ימים בשבוע. חייהם של עשרות אלפי אנשים ניצלו בזכות התחזית המדויקת על הוריקנים שעתידים לזרוע חורבן הרס ומוות במקומות שונים בעולם. התחזיות המדויקות שכיום יודעות להגיד יומיים ואף שלושה לפני הגעת הסופה המכלה, מאפשרות פינוי של האוכלוסיה – עד יעבור זעם הרוחות.

מעבדי מחשבים אישיים וסלולריים
עד תוכניות החלל, מחשב ממוצע היה בגודל של אולם גדול והוא ביצע פעולות באורח איטי מאוד, כוח העיבוד היה מוגבל וכך גם הזיכרון. הדרישה של סוכנות החלל האמריקנית למחשב קטן וקל וחזק, המריצה את תעשיית המעבדים לפתח שבבים זעירים וחכמים ומהירים, וכל זה במארז זעיר שאינו מתחמם והוא גמיש להריץ שפע של ישומים. מפירות המאמץ הזה נהנה כיום כל אחד מאיתנו, במחשב האישי הנייד או הנייח, בטלפון הסלולרי, במצלמות דיגיטליות וכמובן בעולם הבלתי נדלה של תוכנות, שפותח סביב כל התעשייה הזו. גם תקשורת המחשבים קיבלה בעיטת עידוד חזקה כתוצאה מפרויקט החלל. אגב, על על סיפונה של אפולו היה מחשב קטן, ללא כיסוי מתכת, בגודלו של רדיו קטן. עוצמת העיבוד של המחשב הבסיסי והאיטי ביותר הקיים כיום חזקה פי מיליוני מיליונים מעוצמת העיבוד של "המחשב המשוכלל" של תוכנית החלל.

בגד ים לשחיינים
הדבר החשוב ביותר לשחיינים בבגדי ים הוא הורדת מקדם-החיכוך, שמשמעותו הגדלת המהירות בלי הגדלת מאמץ, ואת אלה אפשר למצוא היום בבגדי ים. במשך כל השנים סוכנות החלל חוקרת את זרימת האוויר על פני משטחי הכנף בכלי טיס, והתובנות והניסיון שנצברו בהורדת מקדם-הגרר הביאו לעולם האופנה והטקסטיל בגדי ים "המחליקים" במים בהרבה פחות התנגדות ולפיתוחם של טכנולוגיות שונות, כמו שילובן של צלעיות זעירות בחזיות ובבגדי ים, המעניקות קלות וגמישות וכן לפיתוחן של חליפות צלילה, בגדים ממוגנים, נעלי עבודה ממוגנים יותר בלי שיהיו כבדים ולפיתוחם מעילים בעלי יכולת בידוד גבוהה יותר. בימים אלה עושה הננוטכנולוגיה במחקר ישומי בעבור נאס"א לשימושים שונים, ובהם לבגדים ולחליפות חלל, מה שעתיד להניב גל של פיתוחים רבים שיינצו ו"יתאזרחו" בתעשיית הטקסטיל .

ציפויים קראמיים
הטפרטורה בטיסות החלל משתנה בקיצוניות עצומה בין מינוס עשרות מעלות צלזיוס ועד פלוס מעלות צלזיוס, וזאת בין היתר בגלל שהשמש זורחת ושוקעת לא במחזורים של 24 שעות, אלא כל שעה וחצי. התנאים הקיצוניים האלה חייבו את מהנדסי תוכניות החלל לפתח ציפויים עמידים וחזקים שיוכלו להגן על האנשים והציוד, שעיקר המטרה שהם לא יקפאו למוות ולא יתאיידו מחום. כך פותחו ציפויים קראמיים יעילים מאוד, שכיום משמשים אותנו. החל מציפויים של מבנים כמו פסל החירות בניו יורק, ועד ציפוי גגות ומבנים. ציפויים אחרים, יעילים במיוחד, משמשים כיום בכפפות, היעילות מאוד בבידוד חום, ומאפשרות לגעת בציוד לוהט בלי להיכוות, בציוד הגנה מפני אש, להישרדות במים בטמפרטורות נמוכות, הגנה מפני כימיקלים רעילים ועד ציפויי הגנה לדודי חימום.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

מידע

ערך זה פורסם ב-דצמבר 30, 2009 מאת ב-המחר הנועז ותויגה ב-.