רשימות על מדע ופיוטים קצרים | דודי גולדמן

מדענים מיפו איזור קריטי בד-נ-א האנושי שיאפשר לפתח תרופות נגד מחלות קשות

erezאחת החידות שהמדענים והרופאים מתמודדים איתם שנים היא העובדה שגם לאחר השלמת מיפוי גנום האדם, האנושות ממשיכה לסבול משורה ארוכה של מחלות, החל מסוכרת וסוגי סרטן שונים ומחלות כלי דם, ועד מחלות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות. יתירה מזאת, המדענים אינם מבינים כיצד זה לזוגות של תאומים שיש להם אותו מבנה גנומי, והנה אח אחד סובל ממחלה איומה בעוד שאחיו כלל אינו סובל ממנה, למרות שהם חולקים אותו מבנה גנטי.

פריצת הדרך, שעליה דיווחו אתמול 440 מדענים בארה"ב בריטניה ספרד ויפאן מ-32 מעבדות מחקר מתקדמות בעולם, נותנת פתח לתקווה שבעתיד אפשר יהיה להבין עוד יותר את הקשר הגנטי המדויק למחלות, ובכך תיסלל סוף הסוף הדרך לפיתוחן של תרופות יעילות וממוקדות נגד שורה ארוכה של מחלות, שכיום אין להן מרפא אמיתי.

"זה הפרויקט החשוב ביותר אחרי מיפוי גנום האדם, והוא ארך 10 שנים, ואמש הוא הגיע לסיומו, אבל אנחנו המדענים בכל העולם, וגם בישראל, מקבלים כל הזמן את המידע הגולמי המרתק, שעולה מהמחקרים האלה, שאמש הוכרז על סיומם", אמר אמש ד"ר ארז לבנון, מדען העוסק בחקר הגנומיקה באוניברסיטת בר-אילן.

בשנים האחרונות, ובעיקר לאחר שמופה גנום האדם, נשארו במרחבי הד-נ-א האנושי שטחים נרחבים, שהמדענים לא ידעו מה יש בהם ולכן קראו להם "ד-נ-א זבל" ("ג'אנק ד-נ-א) והניחו שכמו שיש מדבר בארצות רבות, זה מקום שהוא כמו מחסן ואולי בו מתקיימות מוטציות ואולי זה מחסן של שינויים גנטיים הסטוריים עתיקים, שנעשו בגנום האדם, שכבר אינם פעילים. אמש, כאמור הושלם מיזם המחקר הזה והתברר כי שם פועלת "מחלקת הרגולציה".

"המידע הקודם על הגנים הוא נהדר אבל לא מספיק, מאחר שהוא לא מסביר כיצד פועלת הרגולציה, למשל, מתגי ההפעלה והכיבוי של הגנים, והתקשורת בינם לבין עצמם והתקשורת בינם לבין הגנים, כל אלה פעולות קריטיות, שלא ידענו עד אמש כיצד בדיוק הן פועלות, ועכשיו סוף סוף יש מיפוי של האיזור החשוב הזה", הוסיף ד"ר לבנון. לדבריו, אמש התקבלה שכבת ידע נוספת, עמוקה ורחבה הרבה יותר, שלא היתה קיימת קודם, והיא מעניקה למדענים הצצה לנבכי מערכת ההפעלה הגנומית, מה שיאפשר בעתיד להבין איזה מתג מפעיל איזה גן ומדוע ובאיזה תנאים, והבנת המנגנון הסבוך והמופלא הזה תאפשר למדענים להתקדם לשלב הבא והוא לפתח דור חדש ויעיל של תרופות נגד שורה ארוכה של מחלות קשות, מחלות גוף ומחלות נפש.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

מידע

ערך זה פורסם ב-מאי 9, 2012 מאת ב-המחר הנועז ותויגה ב-, , , .