רשימות על מדע ופיוטים קצרים | דודי גולדמן

היום שאחרי מחר

איור: שחר קובר

איור: שחר קובר

מדפסות של תרופות ואוכל, מכוניות שנוסעות לבד, ממותות משובטות, מושבה אנושית על המאדים והתפוררות של האיחוד האירופי — אלה רק כמה . מהתחזיות לעתיד הקרוב, עד שנת 2030 דודי גולדמן משרטט את דמותו של העולם, הנמצא ממש כאן מעבר לפינה

מאת: דודי גולדמן

"אין סיכוי שהאייפון ישיג נתח משמעותי בשוק הסלולר" – חזה סטיב באלמר, מנכ"ל מיקרוסופט, בשנת 2007 ; "אין סיבה שמישהו ירצה מחשב אישי בביתו", אמר קן אולסן, מנכ"ל . חברת דיגיטל למחשבים ב־ 1977 אלה רק שתי תחזיות של אנשים המצויים בליבת העשייה הטכנולוגית — ושתיהן התבדו. אבל למרות טעויות מביכות רבות בתחזיות לעתיד, הן עדיין מעניינות כל אחד מאיתנו. בסופו של דבר, רובן הצליחו להצביע במידה רבה של בהירות על המגמות שלקראתן אנחנו הולכים. התחזיות המופיעות בכתבה זו נלקחו ממקורות רבים ומגוונים: בין השאר, מהמגזין "פוטוריסט" העוסק זה ,"Society World Future" של ארגון עשרות שנים בחיזוי העתיד, מתחזיות שפירסם תאגיד "ראנד" האמריקאי, מכתב העת על טכנולוגיות עתידיות, בהוצאת המכון הטכנולוגי  MIT של מסצ'וסטס  ומהאתר של החברה האמריקאית לחקר העתיד. אלה עשר התחזיות החשובות והמעניינות ביותר.

(1) את הבובה שלי
העתידנים מסכימים: סקס עם רובוטים יהפוך למנהג חברתי מקובל

היתרונות שלהם ברורים: רובוטי המין אינם נדבקים במחלות מין, אינם משתמשים בסמים ולא מופעלת עליהם כפייה מכל סוג שהוא. והכי חשוב, אפשר יהיה לבנות אותם בעתיד הקרוב. אלה כנראה הסיבות שבגללן מרבית העתידנים מסכימים כיום שקיום יחסי מין עם רובוטים דמויי אדם ייהפך בשני העשורים הקרובים להרגל חברתי שכיח. בסקר שפירסם לאחרונה המגזין "הפינגטון פוסט", כמעט 15 אחוז אחוזים מהגברים האמריקאים שנסקרו הודיעו שיסכימו לקיים יחסי מין עם רובוטית, אם זו רק תהיה מספיק מושכת. ד"ר דיוויד לוי, שחמטאי וחוקר ממשקי אדם־מכונה, טוען ש"סקס ואולי גם אהבה עם רובוטים יהיו נורמליים כמו סקס ואהבה עם בני אדם אחרים". הוא מנבא גם את קיומן של רובוטיות־יצאניות, שאותן אדם יוכל לשכור או לקנות. ,"sexbots"
הוא מנחש שהמדינה הראשונה שתעגן את התופעה בחקיקה תהיה מסצ'וסטס, שהחוקה שלה היא המתקדמת והליברלית ביותר.
"דרום־קוריאה אסרה על הזנות בשנת 2004 , ומאז חלק מעסקי המין אימצו תחליפים משוכללים בדמות בובות מין. הבובה המרשימה ביותר במגוון יכולותיה,  נכון להיום היא ROXXXY US  המתהדרת במערכת דם שמחממת את גופה מבפנים ואפילו בדופק. היא שומעת את דברי הלקוח, יכולה לענות לו, לזעוק ואפילו לחקות אורגזמות. היא גם אינה מזנקת למיטה בקלות. ניתן לתכנת לתוכה מצבי רוח שונים, כמו ישנוניות, פלרטטנות או כאב ראש. יש לה אפילו אישיות משלה, המתאימה לצרכים ולרצונות המשתמש. והחשוב מכל, היא ניחנה בשלושה מנועים מתמחים במיקומים אסטרטגיים", מסביר ד"ר רועי צזנה, חוקר עתידים, מדע וחברה מהיחידה לחיזוי טכנולוגי וחברתי באוניברסיטת תל־אביב.
יהיה גם רובוט זכר לנשים?
ד"ר צזנה: "בהחלט כן. בתעשיית המין הרובוטי לא מפלים שום מגדר לרעה. לרובוט הזכר קוראים רוקי, ולו יש רק מנוע אחד. זה כל מה שהוא צריך". ביפן מחירה של רובוטית מין עומד כיום על 25 אלף שקל, והיא נשלחת לבית הלקוח עם אחריות לכל החיים. מי שלא רוצה להתחייב יכול גם לשכור רובוטית מין ב־ 500 שקל לשעה. "השימוש העתידי העיקרי ברובוטי מין יהיה בסין, שם חיים 117 גברים על כל 100 נשים," מסביר ד"ר צזנה. "במצב כזה, גברים רבים צפויים למצוא את עצמם ללא בת זוג ומשפחה. אחד הפתרונות שיימצאו יהיה רובוטי המין, שיגשימו חלק מהצרכים של הרווקים הסינים".

 

(2) אדום בעיניים
בנאס"א משוכנעים: מושבה אנושית תקום בקרוב על כוכב מאדים

כמעט 60,000 בני אדם. מגיל 21 ועד הגיל השלישי, נשים וגברים, צעירים ומבוגרים, בני כל הדתות והלאומים, נרשמו לתוכנית של מסע בכיוון אחד למאדים. הם יודעים שהפלנטה שלנו, כדור הארץ, היא גן עדן שוקק ונעים בהשוואה לגיהנום בפלנטה האדומה, מאדים, שבה חם באופן קיצוני וקר באופן קיצוני, אין בה חמצן, צריך יהיה לגור או במערות או בתוך כיפת זכוכית, אין מים זורמים, אין צמחים, אין אגמים ואין ים, אין עצים ואין תכול שמים. השמים צבועים באפור-אדום וסופות חול איומות במהירות עצומה מתחוללות שם תדיר, והם יודעים שהם יוצאים למסע בכיוון אחד, וזה אומר שלעולם הם לא יחזרו לראות תכול שמים בכדור הארץ, לא אגמים ולא עצים, לא בעלי חיים ולא את בני המשפחה שלהם, ועדיין מספר הנרשמים נמצא בעלייה. אלה החלוצים החדשים, הנחשונים, שרוצים לממש את השאיפה העתיקה של האדם לצאת מהמרחב הנוח אל עבר מרחבים חדשים שלא נודעו. כך היה בגילוי אמריקות, כך עם כיבוש הקוטב הצפוני והדרומי, כך עם כיבוש המערב. רבים מתו, רבים עוד יותר סבלו, אבל צאצאיהם של הנחשונים יסדו את הקהילה החדשה, וזה בדיוק מה שקורה עם המושבה העתידית לקום במאדים.

איור: שחר קובר

איור: שחר קובר

יו"ר נאס"א, צ'ארלס בולדן, אמר גם מעל גבי מוסף זה כבר לפני שנתיים ושב ואומר את זה שוב ושוב כי בשנת 2030 תוקם מושבת אדם במאדים. לנאס"א אין כסף להמשיך ולתחזק את מעבורות החלל שלה, והנשיא אובמה החליט לחסוך ולגרום לנאס"א להתמקד לא כתחנת אוטובוסים המשגרת מעבורות יקרות לחלל, אלא לגרום לה להתמקד והמיקוד הוא מאדים. גם גדול הפיזיקאים, פרופ' סטיבן הוקינג הבריטי, אמר מעל גבי מוסף זה, כי האדם חייב לצאת החוצה ולהקים מושבות בחלל. זה טבע האדם וזה גם צורך רציונלי להרחיב את התיישבות האדם אל מעבר לפלנטה הקטנה שלנו, אמר. כעת חברות פרטיות מצליחות לגייס כסף משקיעים ומתנדבים לטוס במשך תשעה חודשים למאדים כדי לשמש שם כוח חלוץ שיבנה חממות לגידול ירקות ופירות ויקים שם תשתית עתידית של בני אדם. ברור שרובם ימותו בטרם יספיקו להוציא את תוכניתם אל הפועל, אבל המעטים שישרדו ויצליחו להתרבות שם יקימו גזע אנושי חדש, שתנאי הסביבה הכה שונים שם יגרמו להסטה בכיוון האבולוציה של המין האנושי, ולפחות זה שיחיה במאדים יהפוך להיות שונה מאוד מאוד מאיתנו, אלה שנשארו בגן העדן של כדור הארץ, וייתכן אף שבעוד כמה אלפי שנים אלה יהיו האויבים שלנו.

פרופ' יואב יאיר, חוקר במדעים פלנטריים מהמחלקה למדעי הטבע והחיים באוניברסיטה הפתוחה, מזכיר כי בעודנו מדברים והגשושיות הרובוטיות של נאס"א מסיירות על פני השטח של מאדים ומשגרות משם תצלומים פנורמיים ומדויקים. "הטכנולוגיה קיימת ואני לא מבין מדוע לא מנסים לבצע תחילה ניסוי קטן יותר על הירח", הוא אומר. לדבריו, אין לשכוח את התנאים הקשים במאדים, היעדר כמעט מוחלט של חמצן, אטמוספירה דלילה שאינה מגנה מפני קרינות מסוכנות, מפני סופות אבק איומות והפגזות של חלקיקים חלליים על פני השטח, כוח כבידה נמוך שיפגע בשלד, בשרירים ובלב של בני האדם, ריחוק מהשמש, אבק מחושמל בגלל הקרקע המגנטית מאוד, ניצוצות וברקים מסוכנים. אלה תנאים קשים מאוד ולכן קשה לי לראות שהקמה ראשונה של מושבת חלל אנושית תהיה במאדים, למרות מה שבולדן ואובמה אומרים", אומר פרופ' יאיר.

 

(3) משתפים עצמם לדעת
עבור צעירי העידן הדיגיטלי, הפרטיות תהיה נחלת העבר

כל התחזיות באשר לעתיד של כל כתבי-העת העוסקים בכך שותפים לתחזית שחשיבותה של הפרטיות כערך הולכת ופוחתת לאורך השנים, בעיקר מאז פרוץ העידן הדיגיטלי אל חיינו. מספיק להעיף מבט על הפייסבוק ועל רשתות חברתיות מבוססות סלולר, שבו המשתמשים, ובעיקר ילדים וצעירים עד גיל 28, מוותרים במהירות על פרטיות ומשתפים מידע לא רק היכן היו, אלא לאן הם עומדים ללכת והיכן הם נמצאים בכל רגע נתון. החוקר הישראלי שזה יותר מעשרים שנה טוען כי זו המגמה וכי אנחנו במו ידינו נוותר יותר ויותר על הפרטיות לטובת נוחות, לטובת קבלת תגמולים ולטובת מהירות, הוא פרופ' ניב אחיטוב, שאף כתב על כך ספר ("עולם ללא סודות, עם עובד, 2001).

אחיטוב, לשעבר סגן נשיא אוניברסיטת תל אביב ומנהלה הכללי, משמש היום כדיקן בית-ספר דן ללימודי הייטק במרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה, משתתף במחקר רחב היקף של האיחוד האירופי שבודק את השפעת הטכנולוגיה העתידית על פרטיות. מכוני מחקר משש מדינות, גרמניה, אוסטריה, פינלנד, פולין, בלגיה וישראל, עוסקים זה שלוש שנים במחקר הזה והמסקנה העולה ממנו מובהקת: למבוגרים, שאלה אנשים שלא נולדו לתוך עולם דיגיטלי, וזה אומר כל מי שנולד לפני שנת 1990, כלומר כל מי שמבחינה דיגיטלית מוגדר כ"זקן", וזה אומר כל אדם שהוא מעל גיל 23, תופס כי הפרטיות היא ערך אשר חשוב במידה כזו או אחרת. לאלה קוראים החוקרים "מהגרים" כי אלה אנשים שנולדו וגדלו בעולם אנלוגי, לפני פרוץ האינטרנט, המחשבים, הטאבלטים, האינסטגראם, הרשתות החברתיות והרשתות הסלולריות אל חיינו. לעומתם, הקבוצה השנייה, שהחוקרים קוראים לה ה"ילידים", כלומר כל אותם בני אדם שנולדו אחרי שנת 1990, כלומר שהם בגיל המירבי של עד 23, כלל אינם שועים לעניין הפרטיות.

"תחשוב, אצלך ואצלי, חברים זה בני אדם בשר ודם שאיתם שיחקנו בשכונה כדורגל ואיתם הלכנו לקורס מ"כים בצבא או לקורס קצינים, אבל עבור ה"נייטיבס", זה שונה, אצלם חברים זה מהפייסבוק או מהאינסטגרם, ובעוד 20 שנה הצעירים האלה יהיו בני 30-35 והם ינהלו את החברה והמדינה ולהם אין את האינסטינקט הזה של פרטיות או חשש מפני האח הגדול והם תמיד יעדיפו נוחות על פני פרטיות", אומר פרופ' אחיטוב. לדבריו, גם הצעירים שנשאלים על כך, אומרים שהם בעד שיהיו חוקים שייגנו על פרטיות האדם, אבל במבחן המעשה הם פועלים הפוך, והם ששים למסור את הפרטים שלהם ואת המיקום המדויק שלהם תמורת טובות הנאה. למשל, קבלת קופון הנחה כאשר הצעיר עובר ליד מרכז קניות או מסירת המיקום המדויק והגיל שלהם ברשתות חברתיות – אם בתמורה הם יקבלו שירות טוב יותר ולא ייאלצו לחכות בתור.

הכניסה המאסיבית של מצלמות למרחב הציבורי, למשל ברחובות לונדון, שהורידה את מיפלס האלימות בצורה חדה, התוכנות החדשות לזיהוי פנים, פרופילים ביולוגיים שלכל אחד מאיתנו הולך להיות כתוצאה מבדיקת ריצוף גנומית, מכונות סריקה חדשות שיודעות לקלוט את המצב הרגשי שלך, ושהן נפוצות יותר ויותר ויהיו עוד יותר, כל אלה יהיו במרחב הציבורי בתוך עשור או שניים, ומתברר שרוב הצעירים שנולדו וגדלו לעולם הדיגיטלי, מעדיפים תמיד את הנוחות על הפרטיות. הפרטיות גם נתפסת כערך מקודש אצל "הזקנים", שכן הם מגיבים באופן פאבלובי על הסטוריה שכבר אינה קיימת במערב של משטרי עריצות סמכותיים, כנסיה נוצרית, מלך, קיסר, אוליגרכיה, אבל עבור מיליוני הצעירים עד גיל 23 שנולדו לתוך מרחב דיגיטלי, אין את האינסטינקט הזה שכן הם נולדו וגדלו גם לתוך מדינה דמוקרטית עם תוכן ליברלי, כמו ארה"ב או כמו מדינות האיחוד האירופי, ולכן הם מתנהלים בלי דעות קדומות כאלהל או אחרות, אלא מתייחסים לגופו של דבר, ואם מפרסם מבקש פרטים אישיים ובתמורה מבטיח צ'ופר קטן ומדליק או יחס מיוחד, הצעיר יקפוץ על זה והוא לא מרגיש נגרע כתוצאה מזה שהוא מוסר פרטים הנחשבים אצל הזקנים כמידע פרטי ועל כן מקודש.

(4) ממותה לבת מצווש
בקרוב לא נסתפק בחיות המחמד הקיימות ונשתעשע ביצורים משובטים

ספרים וסרטי קולנוע רבים עוסקים זה שנים בתיאור העתיד שבו אפשר יהיה לשבט בני אדם ולשבט בעלי חיים, כולל בעלי חיים שנכחדו. כך בסרט "מלחמת הכוכבים מתקפת המשובטים", המספר על צבא של משובטים זהים, שנוצרו לפי הזמנה כדי ללחום באויב, ולשמר את הדיקטטורה, כך בספר "עולם חדש מופלא" של אלדוס האקסלי, שבו בעתיד אנשים ייוצרו באמצעות שיבוט כדי להיכנס מראש לקאסטה, למעמד המיועד להם, ובאמצעות מניפולציות של הנדסה גנטית והינדוס ביולוגי, מיוצרים בני אדם לפי תסריט-תיפקודים, המיועד לכל אחד מהם. גם הסרט "בלייד ראנר"

איור: שחר קובר

איור: שחר קובר

מציג את כדור הארץ בשנת 2019 (שזה בעוד שש שנים), שבו תשלוט חברה שבה ייצרו רפליקנטים, בני אדם שיוולדו בטכנולוגיית שיבוט, כדי שישמשו במלחמה, כדי למנוע מרידה ועל מנת לייצר עבדים צייתנים עם תוחלת חיים קצרה וקבועה מראש. אבל הגדיל לעשות הספר, ועוד יותר הסרט "פארק היורה" שבו האדם מנסה להקים לתחייה בעלי חיים שנכחדו, ובמקרה שלהם דינוזאורים, אלא שהעסק יוצא כמובן משליטה והאיזון הטבעי בטבע מופר, והאדם משלם מחיר כבד בעוון ההיבריס שלו, הגאווה היתירה שהניחה לאדם לחשוב שטכנולוגיה מעשה ידיו יכולה "לשחק" עם הטבע הכביר.

אבל האמת שהגענו לעידן הזה, וכיום מצויות בידי האדם טכנולוגיות שיבוט לא רק של כבשה וכלב, אלא כיום מדברים על הקמתה לחיים של הממותה הצמרית שנכחדה לפני כ-5000 שנה כנראה בגלל ציד-יתר של האדם. למעשה, גופות שמורות היטב בנות אלפי שנים של ממותות שנמצאו במקומות שונים בעולם, בעיקר בסיביר, שם נמצאה ממותה צמרית במצב טוב בזכות העובדה שהיתה קפואה, גרמו לאנשים רבים, כולל מדענים, להציע לא רק לבצע לה מיפוי גנומי, אלא לנסות ולשחזר אותה בדיוק כמו בסרט פארק היורה. המדענים, ובהם יפאנים וקוריאנים, אומרים כי התהליך יהיה באמצעות החדרה של החומר הגנטי של שרידי הממותה לביצית מרוקנת של פילה, שכן הממותה והפיל שייכים לאותה משפחה ואז להחדיר את הביצה המרוקנת עם החומר הגנטי החדש לרחם של פילה.

פרופ דוד פסיג, חוקר עתידים וראש המגמה לטכנולוגיות תקשורת באוניברסיטת בר אילן וחבר במועצה הלאומית למחקר ופיתוח (מולמו"פ), מודע לאפשרויות האלה שעולות לאוויר והוא מזועזע מהן. "אם יהיו נסיונות לשבט בעלי חיים – כל העסק עלול לצאת משליטה, ולמעשה זו יצירה של מפלצת, ואני מקווה שהקשיים המדעיים והטכנולוגיים אשר קיימים עדיין בתחום הזה, הם שימנעו את האדם מלעשות את הצעד הזה. מעבר לזה, פרופ' פסיג מאמין שהחקיקה שתתעדכן תמנע ותאסור שיבוט של בעלי חיים שנכחדו, שכן זה עלול להתגלות כאסון. "למזלנו, זו טכניקה שהיא עדיין בחיתוליה, היא יקרה ואורכת זמן רב ודורשת משאבי מחקר ומאמצים כבירים, כך שקשה להאמין שאיזה מיליונר אקסנטרי יחליט וגם יצליח לשבט במיסתרים ממותות או בעלי חיים אחרים שנכחדו", הוא אומר.

כמובן ששיבוט של בני אדם עדיין לא אפשרי ובעיקר הוא אסור, בוודאי במדינות שלהן יש יכולת מדעית גבוהה, שאלה לרוב דמוקרטיות ליברליות מערביות, אבל כל אחד יכול לחשוב בעצמו על תסריט מסויט שבו שלטון דיקטטורי או תאגיד מרושע משבט בני אדם שישמשו כמחסן חי של חלקי חילוף אנושיים עבור אדם עשיר היכול לממן שיבוט שלו עצמו. בתסריט בלהות כזה, עשירים מופלגים ינסו בעתיד לקנות לעצמם אדם משובט כדי לקחת ממנו איברים שונים במקרה שאותם איברים אצל העשיר הפסיקו לפעול במיטבם.

 

(5) רפואה בחייטות אישית
לא ירחק היום שבו נקבל תרופות שיותאמו על פי מפת הגנום הפרטית

היום כולנו מקבלים את אותן תרופות נגד אותן מחלות. בעתיד נטופל כולנו ברפואה גנומית אישית. מה הפירוש? בדיוק כפי שיש הבדל בין חליפה של חייט, שתוכננה ונמדדה במיוחד, לבין חליפה הנקנית בחנות כולבו — רפואת העתיד תתבסס על הגנום הספציפי של החולה. פרופ' אוהד בירק, המנהל את המכון לגנטיקה  בבית החולים סורוקה, אומר: "אם עד היום היה נהוג לתת לאנשים שונים החולים באותה מחלה את אותן תרופות — בעתיד הקרוב זה ישתנה. גם חומר ההרדמה שיינתן לאנשים שונים לפני ניתוח, יהיה מבוסס על הגנום של החולה המסוים. יהיו גם תרופות אישיות, תזונה מותאמת אישית ואפילו הכוונה לסוג הספורט המתאים לכל אדם". כל תינוק שייוולד יעבור בדיקה של הריצוף הגנומי. תיקו הרפואי, שילווה אותו כל חייו, יכלול את כל המידע הגנומי שלו. רופאים שונים ותזונאים ימליצו לפציינט המלצות המבוססות רק על הגנום הפרטי שלו. ובשלב הבא? כאן כבר מדובר בתיקון גנטי, שיבוצע כדי למנוע את הופעת המחלה מלכתחילה. גם השלב הזה, אומרים חוקרים ומומחים לתחום, לא רחוק מאיתנו .

 

(6) לחץ "פרינט" לשווארמה
מדפסות ביתיות ידפיסו לנו מוצרי מזון ותרופות לפי בקשתנו

ואחרי שנעבור לרפואה גנומית, שתהיה תפורה סביב כל אחד מאיתנו באופן אישי, מדפסות מתקדמות ידפיסו לנו את התרופות שקיבלנו – בבית. ולא רק תרופות אלא גם מוצרי מזון שנוכל להדפיס אצלנו במטבח. את המודל למדפסות האלה מפתח כיום פרופ' לי קרונין מאוניברסיטת גלזגו. לפי המודל שלו, בכל תא של המדפסת תאוחסן תרכובת שונה של חומרים בסיסיים, למשל סוכרים ושומנים. המדפסת תבחר את החומרים, תזריק אותם לבארות קטנות ותגרום להם להתערבב זה בזה ולעבור חימום וקירור מבוקרים לפי הוראות מתוכנתות מראש — כך שהתגובות הכימיות בין החומרים ייצרו את התרופה או את מוצר המזון הסופי. לפי קרונין, מדפסות כאלה יתחילו להגיע לבתים שלנו בתוך 15 שנה, ואולי גם קודם. איך זה יעבוד בנושא התרופות למשל? בכל תא של המדפסת יהיה אגור חומר רפואי שונה: חומר נגד כאבים, חומר להורדת חום וכו'. המדפסת "תתרגם" את מרשם הרופא, שיגיע אליה באופן אלקטרוני ואוטומטי, להדפסה של גלולות שיכילו מינון מדויק של החומר הפעיל, כפי שהוא מופיע במרשם הרופא. בספרו, "המדריך לעתיד", שיראה אור בקרוב, כותב ד"ר רועי צזנה מאוניברסיטת תל־אביב, שמדענים באוניברסיטאות שונות חוקרים כיום, יחד עם יצרנית התרופות הגדולה "גלקסו סמית קליין", דרכים שונות לפיתוח טכנולוגיה שתאפשר להדפיס תרופות מורכבות בביתו של הפציינט, וגם בסניפי קופות החולים ובבתי המרקחת. הטכנולוגיה החדשה הזו תעורר כמובן בעיות רבות, שכן לכל אדם יהיה למעשה מפעל כימיקלים קטן, שבאמצעותו יוכל לייצר חומרים שונים, מסמים ממכרים ומסוכנים ועד חומרי נפץ. אבל היא גם תאפשר לכל אדם לקבל בדיוק את התרופה הנחוצה, במינון המדויק המתאים לו.

(7) זה סינית בשבילי
אלפי שפות ייכחדו – ובעתיד ישלטו בעולם הסינית והאנגלית

מה המשותף לאכדית, גותית, תראקית, דאקית ונשילי? שכולן שפות שנכחדו, ולא נותרו בני אדם הדוברים אותן בשימוש יומיומי לצורכי החיים השוטפים. חוקרי שפות אומרים כי היו קיימות כ-10,000 שפות טבעיות ששימשו בני אדם, וכיום מספרן כ-6,800, אז בתוך עשור עד שני עשורים ייעלמו עוד כ-3,000 שפות, וכי מספר השפות ימשיך ויירד לטובת שתי השפות הגדולות, שהולכות ומתחזקות יותר ויותר והן הסינית (המדרינית) והאנגלית.

השפה הנפוצה בעולם היא סינית ו-1.2 מיליארד איש דוברים אותה, אבל 885 מיליון איש מדברים אותה כשפת-אם, כלומר ההפרש בין שני המספרים מעיד על היותה "לינגואה פרנקה", כלומר שפה המשמשת לצורכי תקשורת ומסחר, שמאמצים אותה גם מי שאין זו שפת אימם, מאחר שזו השפה שבאמצעותה הם מתקשרים עם העולם, ובעיקר לצרכים עסקיים. אם יוונית היתה לינגואה פרנקה של איזור הים התיכון, ואחריה לטינית היתה לינגואה פרנקה של המשכילים באירופה, ולימים צרפתית שימשה ככזו לצרכים דיפלומטיים, הרי שזה שנים שהאנגלית היא הלינגוואה פרנקה של העולם, שכן זו השפה שבה רוב דובריה אינה ילידיה: רק אצל כ-400 עד כ-500 מיליון בני אדם זו שפת אם, אבל במידה כזו או אחרת דוברים אותה, גם אם במקוטע וגם אם עילג או מתאמצים לדבר בה, 1.8 מיליארד אנשים בעולם, כך שלמרות שהסינית היא שפת האם הטבעית הגדולה בעולם, הרי שהאנגלית היא שפת התקשורת בין בני אדם הנפוצה בעולם.

האנגלית, שהתפתחה בין היתר כשפה של מסחר עם אחרים, היא השפה בעלת אוצר המלים הגדול ביותר, ומספר המלים בה מוערך בחצי מיליון, אף שבשימוש יומיומי משתמשים בה בכ-5000 מלים והמשכילים הכותבים טקסטים משתמשים עד 15 אלף מלים.. בעברית, למשל, יש כ-70 אלף מלים.

הסחר הבינלאומי והמשך תהליך הגלובליזציה הופכים את האנגלית לשפה יותר ויותר מדוברת ולשפה שרבים מבין אלה שאין זו שפת אימם משתדלים ללמוד אותה במחשבה להיטיב את תנאי חייהם. מנגד, כלכלות הנמרים של דרום מזרח אסיה, והתעוררותה של סין בעשורים האחרונים מקורי נימנומה והתמתחות איבריה של הכלכלה הסינית, הופכים את הסינית המנדרינית ללינגוואה פרנקה של מזרח אסיה, וחוקרים ומנתחי עתידות טוענים כי היעלמותן הנמשכת והולכת של שפות קטנות, שמספר דובריהן קטן, באה על חשבון התחזקותן של האנגלית והסינית. פרופ' דוד פסיג, חוקר עתידים וחבר במועצה הלאומית למחקר ופיתוח, דווקא חושב הפוך: "אני חושב שלשפות יקרה מה שקרה לישויות מדינתיות במאה ה-20. חשבנו שהכל הולך למיזוג ולאיחוד אבל אנחנו רואים ריאקציה ורבים רוצים לחזור לקהיליה האתנית לאומית שלהם. כך גם יקרה לשפות. במאה הנוכחית אנחנו צפוים לראות אנשים רבים שינסו להחיות שפות ישנות ודווקא לחזק אותן. האבולוציה אומרת שהגיוון הוא אחד היסודות החשובים ביותר בהתפתחות גם של שפות גדולות. ככל שיש גיוון רב יותר, כך גם הגדולים חזקים יותר. התחזית של העתידנים האמריקנים מה"פוטוריסט", מבססים את התחזית על אקסטרפולציה פשוטה, כלומר אם המגמה היתה בכיוון מסוים במשך שנים, אז הם מחשבים עד כמה המגמה הזו תמשיך ותתחזק. אני חושב להיפך, שהמגמה דווקא תתהפך", הוא אומר.

לחיזוק העמדה שלו הוא מביא כדוגמה את המשקפיים החדשות של גוגל, שבקרוב ייכנסו יותר ויותר לשימוש המוני אצל בני אדם. "המשקפיים גם יראו לך מידע על אותו אדם או על האיזור המסוים שבו אתה נמצא, והן גם יקלטו ויקליטו את מה שהן שומעות והן גם יתרגמו לך בזמן אמת – לשפה שאתה דובר – את מה שאתה שומע כעת ואינך מבין. הנה דוגמה שדווקא טכנולוגיה מתקדמת מאוד ועתידית דווקא מחזקת מגמות המאפשרות לבני אדם לשמר את התרבות שלהם, הוא אומר. הדבר מזכיר את השיח שהיה בשנות ה-70 וה-80 של המאה הקודמת, שעם כניסת המחשבים האישיים כולם דיברו על עידן חדש ללא נייר, ואפשר היה להבין את הלוגיקה שלהם, שכן המחשבים ייתרו את הצורך להשתמש בנייר, ופירמות התגאו שהן הפכו להיות "משרדים נטולי נייר". ומה קרה מאז שהמחשבים נכנסו לכל תחומי חיינו מהגיל הרך ועד זיקנה? שהשימוש בנייר רק גבר. "זו דוגמה לחשיבה ליניארית שמניחה הנחות שמתבררות כאינן נכונות, ולכן אני חושב שפה העתידנים טועים", אומר העתידן פרופ פסיג.

(8) מי נתן לך רישיון?
כלי רכב אוטונומיים יסיעו אותנו בלי שנצטרך לנהוג בהם

בקליפורניה, בגרמניה ועל אדמת מאדים מסתובבים כבר היום כלי רכב אוטונומיים רובוטיים, המצוידים ב"תבונת דרכים" ונוסעים ממקום למקום ללא מגע יד אדם. דארפ"א, הסוכנות הלאומית האמריקאית למחקרי ביטחון, מפתחת רכב אוטונומי רובוטי לצרכים צבאיים. אלה יודעים לא רק לנהוג בעצמם בתנאי שטח קשים, אלא גם לתקשר זה עם זה ולקבל החלטות. כך גם ברכבים האוטונומיים של גוגל, שעוברים בימים אלה ניסויים; הרכב נוהג את עצמו ויודע לשמור מרחק, לעצור, להאט, להאיץ ולדווח למרכז היכן הוא נמצא, לאן הוא נוסע ובאיזו מהירות. המגזין "דיסקברי" הקדיש לאחרונה כתבה לעידן החדש של רכבים אוטונומיים והדגיש כי כפי שכיום אדם נכנס לרכבת, למונית, למטוס או לאוטובוס ויכול להתרווח, לנמנם, לקרוא או לצפות בסרט — כך יהיה בעשור השלישי של המאה הנוכחית גם עם כלי רכב פרטיים. יהיה זה עידן של רכבים חשמליים, המצוידים במעבדים ובחיישנים, שיימצאו בקשר עם חיישנים של כלי רכב אחרים ויידעו לנהוג בבטחה. בשנת 2030 יוכל אדם להיכנס למכוניתו, להורות לה בפקודה קולית לקחת אותו "לעבודה" או "לפגישה עם נועה בקפה מיקי" — ואז להתרווח בנינוחות בכורסה ברכב ולהיות רגוע ובטוח שהמכונית תביא אותו ליעדו בשלום. פרופ' צבי לוטקר, חוקר ומרצה בהנדסת מערכות תקשורת באוניברסיטת בן־גוריון, מסביר: "טכנולוגיית המהפכה הזו אפשרית, אבל הבעיה
תימצא במחוקק. נגיד שקנית רכב מחברה, ולרוע המזל נגרמה תאונה והרכב האוטונומי שלך הסיט  את עצמו והרג אדם, ונגיד שהתאונה היא בגלל באג בתוכנה. השאלה עכשיו היא: מי אשם? ואיך
חברות הביטוח יראו את זה?" אבל מבחינה טכנולוגית זה יהיה אפשרי? "אם היית שואל אותי לפני חמש שנים הייתי אומר שלא. היום זה מתחיל לקרות. מדהים שהגענו לעידן הזה. אבל למרות שהטכנולוגיה קיימת, היישום בעייתי. לא בגלל המדע או הטכנולוגיה, אלא בגלל היעדר חקיקה מתאימה".

(9) פה זה לא אירופה!
הפערים בין המדינות בגוש היורו ימוטטו את האיחוד האירופי 

איור: שחר קובר

איור: שחר קובר

עם אוכלוסייה של יותר מחצי מיליארד תושבים, שהם 7.3 אחוזים מאוכלוסיית העולם, ונתונים כלכליים קשים – מומחים רבים מביעים כיום חשש שהמדינות העשירות, כגרמניה וצרפת, לא
יסכימו יותר בעתיד לממן את המדינות העניות כמו יוון וספרד – והגוש האירופי יתפורר. כיום עומדת האבטלה בגוש היורו על כ־ 12 אחוז בממוצע. בספרד וביוון שיעור האבטלה הכללי גבוה
מ־ 26 אחוז ובקרב צעירים עד גיל 26  שיעור האבטלה מתקרב ל־ 50 אחוז — כך מסבירה פרופ' סטפני גריפית־ג'ונס, מנהלת תוכנית השווקים הפיננסיים באוניברסיטת קולומביה. זוגות צעירים רבים בספרד, ביוון ובאירלנד נמנעים מלהביא ילדים לעולם, מחשש שלא יוכלו לעמוד בנטל הכלכלי. שיעור הזדקנות גדול בכמה מדינות — דווקא המבוססות שבהן — גורם לקיטון נמשך במספר הנשים הפוריות. מומחים מזהירים היום כי הפערים הגדולים בין המדינות המבוססות באיחוד לבין מדינות שכלכלתן מקרטעת, עלולים לגרום להתמוססות חברה ,MSI האיחוד. מייקל איוונוביץ', נשיא העוסקת באנליזות כלכליות, ששימש כלכלן בכיר באיחוד האירופי, אומר שעקב האכילס של האיחוד יהיה הפערים הכלכליים שבין הצפון לדרום וטוען שהמתח הזה עלול לגרום כבר בשנים הקרובות להתפוררות גוש היורו. הפערים בין המדינות בגוש היורו ימוטטו את האיחוד האירופי .

(10)  מלחמת מים
המסת קרחונים בקוטב הצפוני והדרומי תגרום להצפות ולרעב עולמי

מחקר אמריקאי, שחובר לאחרונה על ידי ועדה של מומחי אקלים, מצביע על כך שהפשרת הקרחונים בשני הקטבים תואץ בעשורים הקרובים ותגרום לעליית מפלס המים בכדור הארץ, עד לרמה הגבוהה פי שניים עד שלושה מהגובה שנצפה לאחרונה. לפי המחקר הזה, בתוך 17 שנה בלבד, עד שנת 2030 , מפלס המים יעלה בשיעור של שמונה עד 23 סנטימטרים. בשני העשורים שלאחר מכן צפויה עלייה נוספת של 18 עד 48 סנטימטרים. כותבי המחקר מציינים שעליית המפלס כתוצאה מהתחממות כדור הארץ עלולה להביא לאפקט דומינו קטסטרופלי, ומיליוני בני אדם ברחבי העולם עלולים למות בתוך שני עשורים. כותבי המחקר מזהירים שערים מרכזיות באירופה, בהן ערים בהולנד, ישקעו אל מתחת למפלס הים וחלקים ניכרים מהן יוצפו. העיר האג תינטש כולה. הטמפרטורות בצפון אירופה יירדו בכשלוש עד חמש מעלות, מה שעלול להביא לבריטניה אוויר קר ויבש, בדומה לסיביר. מלחמות בין מדינות יתרחשו באזור דרום־אפריקה, הודו ואינדונזיה, שבה שטחי גידול רבים יוצפו וייגרםשם רעב. 400 מיליון בני האדם החיים כיום באזורים סאב־טרופיים מצויים בסכנת הצפה. אחד התסריטים, מסביר פרופ' דני חיימוביץ, מנהל מכון מן לאבטחת מזון באוניברסיטת תל־אביב, הוא שבנגלדש תינטש, שכן תושביה ייאלצולברוח לאחר שאספקת המים תזוהם במי מלח, ובצורות מתמשכות יפגעו באזורים שמייצרים את מרבית המזון בעולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

מידע

ערך זה פורסם ב-אוגוסט 20, 2013 מאת ב-המחר הנועז ותויגה ב-, , , .