רשימות על מדע ופיוטים קצרים | דודי גולדמן

האם המחקרים משגעים אותנו? חוקרי אוניברסיטת תל אביב: קפה מזקין את התאים

costaבמשך שנים פורסמו מחקרים, שקפה מזיק לבריאות, ואז הגיע הגיע עידן של מחקרים חדשים, שמצאו את ההיפך, ולפיו קפה הוא משקה בריאות נהדר. והנה מחקר שערכו חוקרים באוניברסיטת תל אביב מוצא כי קפאין ואלכוהול משפיעים על הזדקנות תאית, על יציבות הגנום ועל ההסתברות לחלות במחלת הסרטן. לא פחות.

דודי גולדמן

את המחקר שערכו פרופ׳ מרטין קופייק, ד״ר גל חגית רומנו, יניב הררי, ד״ר אסף גוטליב וחוקרים נוספים מאוניברסיטת תל אביב, פורסם השבוע בכתב העת Public Library of Science – Genetics, והוא מתבסס על עבודתה המהפכנית של כלת פרס נובל לשנת 2004 פרופ' אליזבט בלקברן. פרופ' בלקברן הוכיחה שלחץ נפשי נמצא בהתאמה עם טלומרים קצרים. הטלומרים הם קצוות הכרומוזומים, ותפקידם להגן על הגנום בכל תא ותא. הטלומרים מהווים מעין ״שעון ביולוגי״ של התא, והם מתקצרים ככל שהתא מזדקן. תאים סרטניים מאריכים את הטלומרים של התא באופן פעיל, כך שהם "חיים לנצח", ויכולים להמשיך ולהתחלק עד בלי די. במחקרה של פרופ׳ אליזבט בלקברן נמצא כי לנשים שחוו עקה נפשית (מתח, חרדה או דיכאון) במשך מספר שנים יש טלומרים קצרים – ולכן התאים שלהן "זקנים" יותר – מאלו של נשים שחוו לחץ סטנדרטי.

"ההנחה של כותבי המאמר הייתה שבעקבות הלחץ הנפשי מתרחשים שינויים פיזיולוגיים הגורמים לקיצור הטלמורים, שינויים כדוגמת לחץ חימצוני", הסבירה ד"ר גל חגית רומנו ממעבדתו של פרופ' קופייק. "בהתאם להנחה זו, גידלנו תאי שמרים תחת לחץ חימצוני ובדקנו את השפעתו על אורך הטלומרים. אבל למרבה ההפתעה, אורך הטלומרים לא השתנה. אז החלטנו לגדל את התאים תחת תנאי עקה אחרים. מרבית התנאים שיצרנו לא גרמו לכל שינוי באורך הטלומרים, אבל התוצאה המדהימה היתה שדווקא חומרים שאנו חשופים אליהם בחיי היומיום השפיעו על אורך הטלומרים. למעשה, החומרים שהשפעתם נמצאה כמשמעותית ביותר על אורך הטלומרים היו קפאין ואלכוהול. נמצא כי ריכוז נמוך של קפאין (ריכוז דומה לזה שקיים באספרסו קצר) גרם להתקצרות משמעותית באורך הטלומרים, ואילו ריכוז נמוך של אלכוהול (5%-7%) גרם להפרעה במערכת המבקרת את אורך הטלומרים ולהארכתם בצורה משמעותית", הוסיפה.

פרופ' קופייק, המדענים משגעים אותנו, זה שנים כותבים שקפה טוב לבריאות, ופתאום הוא מסוכן? מה קורה פה?

פרופ' קופייק: "יש המון דברים, שאנשים חושבים שהם יודעים, אבל הם לא באמת מבינים עד הסוף. יש קורלציה בין אורך הטלומרים לבין הזדקנות. אבל יש גם קורלציה בין אנשים שמנים לבין אנשים ששותים דיאט קולה, ומזה אלה יכול להסיק בטעות, שדיאט קולה משמין, או שיש גורם שלישי שמשפיע על שניהם. אנחנו יודעים על הקורלציה בין אורך הטלומרים לבין הגיל וידוע שעם העלייה של כל אחד מאיתנו בגיל הטלמורים מתקצרים. באותו אופן, הקפה. הקפאין עדיין טוב ובריא ללב, אבל מתברר עכשיו כי הוא גם גורם להתקצרות הטלומרים. את הניסויים עשינו עד כה על אורגניזם זעיר, תאי שמר, ואנחנו עדיין לא יודעים כיצד זה ישפיע על תאי אדם. אבל יש במחקר שלנו בשורה אופטימית מאוד ולאו דווקא מדאיגה".

מה המסקנה האופטימית של המחקר?

"פריצת הדרך שלנו היא בכך שאנחנו מראים לראשונה כי אפשר לבצע מניפולציות על הטלומרים באמצעות הוספה של כל מיני חומרים מהסביבה, כמו קפאין למשל אבל בעיקר חומרים אחרים, וזה פותח לנו את הדלת לריפוי עתידי באמצעות תרופות, וזה אולי יאפשר פעם לגרום להפסקת התקצרות הטלומרים ואפילו להארכתם".

המחקר החדש הוא פרי שיתוף הפעולה בין המעבדה של פרופ' מרטין קופייק בפקולטה למדעי החיים, פרופ' רודד שרן, פרופ' איתן רופין, ד"ר אסף גוטליב ופרופ' רון שמיר מבית הספר למדעי המחשב  באוניברסיטת תל אביב ופרופ' דנה פאר מאוניברסיטת קולומביה בארה"ב.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

מידע

ערך זה פורסם ב-אוקטובר 14, 2013 מאת ב-המחר הנועז ותויגה ב-, .