רשימות על מדע ופיוטים קצרים | דודי גולדמן

מדענים: טנדרים קטנים יסיעו תרופות ויתקנו פגמים ב…עורקים ובתאים שלנו

 

פרופ' חבר אלכס לישנסקי

פרופ' חבר אלכס לישנסקי

ההתקדמות המסחררת של המדע מכניסה אותנו יותר ויותר אל העולם המיקרוסקופי, שבו עובי של שיערת אדם נחשב גוף ענק. המדע הגיע היום לגדלים של אטומים. לדוגמה, כאשר פרופ' עדה יונת חקרה את הריבוזום, המפעל לייצור חלבונים הקיים בתאים שלנו, שבזכותו זכתה בפרס נובל, היא עסקה בגדלים של 20 ננומטר.

דודי גולדמן

התחום החדש יחסית – של ביולוגיה סינתטית – מסתכל באופן שונה מהמבט המסורתי של ביולוגים וביוכימאים, זה מבט המשלב את ההסתכלות של הפיזיקאים, המבינים טוב מכולם מהי תנועה ומהמבט של מהנדסים, המביטים על כל החיים הרוחשים בעולם הזעיר הזה המצוי בכל תא מתאי גופנו, ואותם מעניין לנצל את הביולוגיה כדי לבנות מכונות. אחד התוצרים המעניינים של המיפגש הבין תחומי הזה היא עבודת מחקר מעניינת של מדענים ישראלים מהטכניון בשיתוף עם מדענים במכון המחקר האירופי הגדול והחשוב "מקס פלנק".

המדענים הצליחו לפתח את המדחפים הקטנים בעולם, אשר מוּנעים בעזרת שדה מגנטי חיצוני מסתובב, ולדברי כתב העת המדעי ACS Nano, שבו פורסמה העבודה, החוקרים מקווים כי בעתיד יאפשר הפיתוח שליחת תרופות לתא ואף את החדרתן לתוכו, בעזרת שדה מגנטי, חלש יחסית.

"ניצלנו את העובדה שנוזלי רקמה ונוזלים ביולוגיים הם סוגי-תווך מורכבים, בעליתכונות המאפשרים לנו לפתח ננו-מדחפים סליליים, שאותם אפשר להסיע ולשלוט על ההסעה, בתוך ג'ל, שהוא חיקוי סינטטי של ג'ל ביולוגי", אומר פרופסור חבר אלכס לישנסקי מהפקולטה להנדסה כימית, אשר היה שותף במאמר ביחד עם ד"ר מורוזוב והקבוצה של פרופסור פישר מ"מקס פלנק, מערכות חכמות".

איך זה עובד?

המדחפים דומים לשוטונים, אותם "זנבות" של חיידקים, המונעים על ידי סיבוב, כמו פעולתו של חולץ פקקים, וגודלם כל-70 ננומטר, הקטנים ביותר שעד כה המדע יודע לייצר, ולכן בעתיד מקווים להמשיך את המחקר במטרה להשתמש בידע החדש של החוקרים הישראלים והגרמנים כדי להסיע תרופות בגוף – לרקמה המסוימת מאוד שבה רוצים לטפל. קוטנם הזעיר של המדחפים האלה יאפשר להם להיכנס בקלות לתוך התא.

lishansky

יצויין, כי לפני שנתיים פיתחו מדענים מאוניברסיטת בר אילן בראשות ד"ר עידו בצלת יחד עם המדענים האמריקאים, פרופ' ג'ורג' צ'רצ', הנחשב למדען המוביל בעולם בביולוגיה סינתטית, ושון דגאלס מהרווארד, ננו רובוט, שבעתיד יוכל ל"טייל" בגוף שלנו, להגיע למקום מסוים כדי לשחרר תרופה, ואפילו יוכל לחסל תאים החשודים כממאירים. הרובוט שפיתחו המדענים ואשר עבודתם פורסמה בכתב-העת המדעי היוקרתי "סאיינס", הם הצליחו לבנות רצף ד-נ-א מקופל למבנה דמוי צדפה, שבו מניחים את התרופה, ורק כאשר הוא מגיע למגע עם תא ממאיר – הוא משחרר את התרופה, כמו טיל המתביית על אובייקט.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

מידע

ערך זה פורסם ב-יולי 6, 2014 מאת ב-המחר הנועז ותויגה ב-, , , .