רשימות על מדע ופיוטים קצרים | דודי גולדמן

מדען ישראלי פיתח שיטה להדברת זבובים שיכולה לחסוך מיליונים לתעשיית הזיתים

צילום: ד"ר ג'לאל גנאיים

צילום: ד"ר ג'לאל גנאיים

הפיתוח של ד"ר ג'לאל גנאיים, שעליו נרשם פטנט, מומן בכספי משרד המדע, והוא גורם ל"שכרון חושים מיני" בזבובים זכרים דודי גולדמן

מדען ישראלי פיתח שיטת הדברה ביוטכנולוגית חדשה נגד זבובים מזיקים, שעתידה לחסוך מיליוני דולרים לתעשיית הזיתים. המדען, ד"ר ג'לאל גנאיים ממרכז מחקר ופיתוח אזורי של משרד המדע במשולש, פיתח תכשיר חדש, במימון של משרד המדע, המונע מהם להזדווג עם נקבות הזבובים, ובכך נמנעים נזקים כבדים לתעשיית הזיתים. מתברר כ-98% ממטעי הזית בעולם מצויים בארצות הים התיכון ומתפרסים על פני כ-100 מיליון דונמים, שבהם גדלים כ-800 מיליוני עצי זית. ממטעים אלו מפיקים מדי שנה כ-2.6 מיליון טונות שמן זית וכמיליון טון זיתים כבושים בשווי כולל של כ-9 מיליארדי דולר. ואולם, הענף סובל ממזיק קטנטן וטורדני, שגודלו פחות מ-5 מילימטרים, זבוב הזית הפוגע מדי שנה בכמות ובאיכות הזיתים בהיקפים גדולים, נזק המושת  על הצרכנים ומתבטא בעליית מחירים.

צילום: ד"ר ג'לאל גנאיים

נקבת זבוב הזית בפעולה, צילום: ד"ר ג'לאל גנאיים

כל הזדווגות מוצלחת בין זבובי הזית אחראית לעשות רימות, הגדלות בתוך פירות הזית וניזונות ממנו, ומספיקה רימה אחת בזית כדי להופכו לבלתי ראוי לעיבוד ולבלתי ראוי למאכל. נקבת הזבוב המופרית מנקבת את פרי הזית, ומטילה ביצה אחת בכל פרי. כעבור כמה ימים בוקעת מהביצה רימה, הניזונה מהפרי ומחסלת אותו ותוך כדי כך מתפתחת לאחר התגלמות לזבוב בוגר, וחוזר חלילה. התכשיר של ד"ר גנאיים גורם לשיכרון חושים מיני, שמעביר את זכרי הזבובים על דעתם, ומונע מהם להזדווג עם הנקבות. מדובר בשיטת הדברה זולה, יעילה, ירוקה ואפילו הומאנית, המאפשרת הגנה על המטעים מבלי שזבוב אחד יאבד את חייו בדרך. לדבריו, התכשיר החדש שכבר נרשם עליו פטנט, התכשיר החדש אינו רעיל, אינו פוגע בסביבה ואינו גורם למוות של אף יצור חי. עם זאת, חוקרים ישראלים במימון משרד החקלאות פיתחו שיטות שונות לעיקור זבובים זכרים, ואף נרשמות הצלחות למוצרים של חברת ביו-בי מקיבוץ שדה אליהו. יתירה מזאת, בימים אלה מסתיים מחקר בפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית ברחובות, ובו הצליחו לשכלל את השיטה ולגרום לנקבות הזבובים להזדווג רק עם זבובים עקרים.

איך התכשיר פועל?

צילום: ד"ר ג'לאל גנאיים

התכשיר מושם במטע, צילום: ד"ר ג'לאל גנאיים

התכשיר מבוסס על הורמון מין, שמשחררת הנקבה של הזבוב, שמתנדף באוויר ונקלט אצל הזכרים. פרומון זה הוא מולקולה טבעית ובלתי מזיקה, המתפרקת בקלות, מושכת רק את הזכרים של זבוב הזית ואינה פוגעת בסביבה או בחרקים אחרים. התכשיר מפוזר בכמה מוקדים בשדה, אבל בניגוד לשיטות אחרות, הוא אינו מושם במלכודת ואינו  משלב קוטל חרקים. התכשיר משחרר באופן איטי ומבוקר את  פרומון המין המושך את הזכרים, כשהפרומון עטוף בחומר ששומר על יציבותו. הפרומונים שבאוויר ממסכים על אלו שמשחררות הנקבות וגורמים לזכרים למעין שכרון מיני. זכרי הזבוב במטע המטופל מתבלבלים ואינם מבחינים בפרומונים שמשחררות הנקבות במטע. כך, כשהזכרים אינם מסוגלים לאתר את הנקבות, נמנעות הזדווגויות ובכל דור פוחתת האוכלוסייה. ד"ר  גנאיים זכה בשני מענקי מחקר ממשרד המדע לפיתוח התכשיר, וכעת רשם עליו פטנט ראשוני. לאחר שיעילות הפיתוח הוכחה במטעים בשטח של עשרות  דונמים,  ד"ר גנאיים וקבוצת החוקרים שהוא עומד בראשה מחפשים משקיעים  על מנת לערוך ניסויים במטעים בגודל מאות ואלפי דונמים ברחבי העולם. זאת ועוד, ניסוי ראשוני שערכו החוקרים בראשותו של ד"ר גנאיים עם אותה מעטפת מולקולארית לפרומון של זבוב הפירות, שנזקו לחקלאות מוערך גם הוא בעשרות מיליארדי דולרים, הראו תוצאות דומות. "הייחוד של הפיתוח שלנו בכך שהוא מאפשר שיחרור איטי ומבוקר של הפרומון הרלוונטי למזיק באופן שמונע התנדפות מהירה ובלי כל צורך במלכודות. כלומר, אפשר להציב את התכשיר במוקדים במטע ולשכוח ממנו למשך 9 חודשים. בנוסף, ניתן ליישם את הטכנולוגיה הזו על מגוון של פרומונים ממינים שונים של מזיקים לגידולים שונים והפוטנציאל הכלכלי שלה אדיר", אמר.

3 תגובות על “מדען ישראלי פיתח שיטה להדברת זבובים שיכולה לחסוך מיליונים לתעשיית הזיתים

 1. masaot
  אוקטובר 19, 2016

  נשמע מצוין ,
  האם התכשיר כבר נמצא בשוק ?אם כן איפה ניתן לרכוש אותו
  תודה אילנה

  • madanotes
   אוקטובר 25, 2016

   שלום אילנה,
   זהו סניף משרד המדע במשולש במועצה אזורית כפר קרע שם יענו ויתנו לך פרטים:

   מנהל מדעי: ד"ר אבראהים יחיא
   חסות מדעית: אוניברסיטת תל-אביב
   מועצה אזורית: כפר קרע
   מספר טלפון: 04-6357011
   מספר פקס: 04-6356168
   yehia1002@gmail.com

   • masaot
    אוקטובר 25, 2016

    תודה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

מידע

ערך זה פורסם ב-יולי 15, 2014 מאת ב-היער האפל ותויגה ב-, , .