רשימות על מדע ופיוטים קצרים | דודי גולדמן

נחיתה היסטורית על שביט

churyלראשונה בהיסטוריה של חקר החלל תנחת היום נחתת רובוטית מעשה ידי אדם על שביט † אחת המטרות: לחקור האם מקור החיים בכדור הארץ הוא בשביטים

דודי גולדמן

היום בשעה 17:30 לפי שעון ישראל — לראשונה בהיסטוריה של חקר החלל — תרד נחתת מחללית ותעגון על שביט. יהיה זה שיאו של מיזם החלל השאפתני של סוכנות החלל האירופית הנמשך זה 10 שנים ומעורבים בו מדענים ישראלים ומשרד המדע הישראלי.

הנחתת פִילֵאַה (Philae) תנחת על פני השביט צ'ריומוב־גרסימנקו שאורכו כ־4 ק"מ (פי שניים מהחרמון). השביט מקיף את השמש אחת ל־6.5 שנים במסלול אליפטי בין צדק  לקרבת כדור הארץ.

המשימה הזאת היא אתגר הנדסי מורכב מאוד "שכן הכבידה על השביט נמוכה מאוד. משקל הנחתת כ־100 ק"ג על כדור הארץ,  אבל על פני השביט היא תשקול רק גרם אחד", אומרת חוקרת השביטים, ד"ר דיאנה לאופר, מהחוג למדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל־אביב. לאופר ועמיתיה בארץ ובעולם מלווים בהתרגשות גדולה את המהלך. לדבריה,  מהלך הנחיתה ייארך כשבע שעות, וכל אותו הזמן השביט יסתובב סביב עצמו ויזרוק סילונים של גז, של גרגרי אבק ושל קרח מפני השטח. הנחתת תירה שני צלצלים שיינעצו בתוך השביט וישמשו עוגנים. היא תנחת על שלוש רגליות לבלימת הנחיתה על הגוף הפריך של השביט.

את הנחתת תוריד החללית רוזטה (על שם אבן הרוזטה שבעזרתה הצליחו החוקרים לפענח את כתב החרטומים המצרי), שסוכנות החלל האירופית שיגרה לפני 10 שנים, ועד כה היא עברה יותר מ־6 מיליארד ק"מ. היא תמשיך לעקוב אחרי השביט עד סוף 2015, אך היום היא תשלים את משימתה העיקרית. הנחתת פילאה  (על שם אי בנילוס, שבו התגלה אוֹבֶּלִיסק שסייע אף הוא לפענוח כתב החרטומים) תתנתק מרוזטה ב־10:35 (שעון ישראל), תעבור 22 ק"מ ותנחת על השביט ב־17:30 בגלל המרחק העצום נדע אם הנחיתה הצליחה או נכשלה רק לאחר 28 דקות, בשעה 18:00 לפי שעון ישראל.

הנחתת פילאה נושאת 10 מכשירי מדידה מתוחכמים ומצלמות שנועדו להשיב, בין היתר, על שתי שאלות מסקרנות: האם המים על פני כדור הארץ שלנו הגיעו משביטים? אילו חומרים הביאו איתם השביטים לכדור הארץ בצעירותו, והאם נכונה התיאוריה שמקור החומר הביולוגי על פני כדור הארץ הוא בשביטים?

מיזם המחקר הזה החל לפני 25 שנה, ואז הוא נחשב לפנטזיה: קבוצה של חוקרים אירופים וישראלים, ובהם פרופ' עקיבא בר-נון מהחוג למדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל-אביב, חשבה על הרעיון הזה, והיום הוא אמור סוף-סוף להתגשם ולהביא לנו ידע והבנה טובים יותר על היווצרות כדור הארץ שלנו ועל היווצרות החיים עליו.

סרטון — כך תנחת הנחתת על השביט

שידור ישיר של הנחיתה

האגודה הישראלית לאסטרונומיה – שידור ישיר של הנחיתה

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

מידע

ערך זה פורסם ב-נובמבר 11, 2014 מאת ב-המחר הנועז ותויגה ב-, , .