רשימות על מדע ופיוטים קצרים | דודי גולדמן

עכשיו זה מדעי: גברים הם אידיוטים

idiotזו מסקנתו של מחקר שפורסם בכתב-העת הרפואי היוקרתי בעולם, British Medical Journal BMJ. "גברים אידיוטים", זו הכותרת של מחקר, שפורסם לא בעלון סטודנטים, ולא במדור הומוריסטי בעיתון שכונתי, אלא באחד מכתבי העת המדעיים היוקרתיים ביותר בעולם הרפואה, שעשרות אלפי רופאים נאבקים על הזכות לפרסם בו את המחקרים שלהם, British Medical Journal BMJ.

מאת דודי גולדמן

כמו בכל שנה לקראת הכריסמס, מפרסם כתב העת המדעי הרפואי הבריטי מחקר אחד, שהנושא שלו מהנה וקליל, אבל כל העובדות בו נכונות, עד האחרונה שבהן. השנה פורסם מחקר, שנועד לבחון אם אכן גברים הם אידיוטים, תיאוריה פופולרית שאף זכתה לשם MIT (ראשי תיבות באנגלית של "תיאוריית הגברים האידיוטים"). מסקנת המחקר, שנעשתה לפי כל כללי המתודה המדעית המחייבת, היא אחת: הנחת המוצא, ולפיה גברים הם המגדר האידיוטי, הוכחה כנכונה ברובה (קרוב ל-90%).

וזה גילגולו של הסיפור המשעשע הזה, שנשמע לא ייאמן, אבל כל פרטיו נכונים. "פרס דרווין" היא יוזמה, שצמחה לפני כ-30 שנה ונוסדה על ידי וונדי נורט'קאט, סופרת מפולפלת עם שכל והומור, שפרשה מלימודי הדוקטורט שלה בנוירוביולוגיה, ויסדה את "פרס דרווין", על שמו של גדול חוקרי הטבע, צ'ארלס דרווין, שכידוע תרם תרומה מכרעת בגיבושה של תיאוריית האבולוציה. ולמה הפרס הזה קרוי דווקא על שמו של דרווין? מאחר שבסיס האבולוציה של המינים בטבע, עומד הרעיון של שרידות המתאימים, וזה אומר כי מי שמשכיל להתאים את עצמו לסביבה המשתנה, ויהיה זה חיידק או פרימאט, ישרוד. אין פה שאלה של טוב ורע, רק של היכולת להסתגל למציאות משתנה. נורט'קאט, שהמירה עבודה של מדענית-מוח בקריירה של סופרת מצליחה, ופירסמה רבי מכר, רצתה להשתעשע ולהעניק עיטורי כבוד לכל אדם בעל גנים גרועים להישרדות, כלומר כאלה הפוגעים בעצמם בלי להתכוון, ובאומרה פוגעים היא מתכוונת שממיתים את עצמם בתאונות אוויליות. הרעיון פשוט, אמרה משועשעת לכתבים, אם האנשים שאינם מותאמים לשרוד מסלקים את הגנים שלהם מהאוקיינוס הגנטי של ההומו סאפיינס, הם למעשה משביחים אותו, ובכך הם תורמים לעתיד האנושות. מאז מנטר האתר שלה, הזוכה למעקב קבוע של מיליוני גיקים ומדענים וסקרנים בכל העולם, אחר כל מקרי המוות שאנשים הביאו על עצמם בגלל טימטום, או בשפה אקדמית ומכובסת יותר, "הערכת חסר בחישוב סיכונים". כדי להימנע מתביעות לשון הרע, דואג האתר שלא להביא את השמות של האנשים, שטמטומם גרם לאובדנם, אבל כל מקרה נבדק היטב, ורק אחרי שמתבררים כל הפרטים, הוא מועלה לאתר ומקבל דירוג. הומור כזה של גיקים, אבל חכו עד הסוף.

את האתר ומפעלותיו צדו עיניו של תלמיד בריטי בן 15 דניאל לנדרם, הלומד בתיכון פרטי ואשר אביו, דניס, הוא סטטיסטיקאי במכון הבריטי המלכותי לרפואה תאית, מכון מחקר המתמקד בתהליך קבלת ההחלטות אצלנו, בני ההומו סאפיינס. דניאל התיכוניסט החליט לבדוק את כל הזוכים בתחרות של "פרס דרווין", כלומר את כל מאות האנשים שבמשך יותר מעשרים שנה נערך מעקב אחר הנסיבות המצערות, שהם עצמם הביאו למותם, ולערוך חלוקה מגדרית, ובכך לבחון אם תיאוריית MIT נכונה. בסיוע אביו, הסטטיסטיקאי המדעי המלכותי, סרק הגיק הצעיר בקפידה מאות מקרים של "טמטום שהוביל להריגה עצמית", ובדרך של מתודה מדעית מקובלת הוא הראה כי קרוב ל-90% מהמקרים שייכים לגברים, כך ש"התיאוריה שגברים אידיוטים הוכחה", כותבים עורכי BMJ הבריטים, הנחשבים לרופאים ומדענים קרירי דעת וחמורי סבר.

עורך המחקר הצעיר לא רק אסף נתונים באופן פאסיבי, אלא גם תישאל מנהלי חדרי מיון של בתי חולים, מוסכי רכב ובתי לוויות, ובכל המקומות הוא שמע כי תאונות הדרכים הקטלניות הן של גברים, תאונות הספורט האלימות ביותר הן של גברים, גם בספורט רגיל וגם כמובן באקסטרים, ולמרות שגברים ממעטים ללכת לרופא משפחה וממעטים להגיע מיוזמתם לבית חולים, הרי שהמקרים החמורים ביותר של אלה שנאלצים להגיע לשם, הם כמובן של גברים. למחקר צורף לקט של דוגמאות קונקרטיות לטימטומם של הגברים שזכו ב"פרס דרווין": בריטי אחד, ללא רישום פלילי, זעם על אחר, ושלח לו מכתב ובו חומר נפץ המחובר למעגל השהיה, שברגע שהנמען היה פותח את המעטפה, הוא מתפוצץ ומת. הבריטי לא הקפיד לבחור את הבול בערך הנכון, אבל שירות הדואר הבריטי הידוע בקפדנותו ובסדריו, החזיר את המעטפה למוען. הבריטי, שקיבל בחזרה את המכתב, כדי להדביק עליו בול נוסף ואז לשלשלו בחזרה לתיבת הדואר, היה כנראה סקרן, והוא פתח את המעטפה שהוא עצמו מילכד. לפחות לאחר מותו, אפשר לראות כי את מנגנון הפצצה הוא בנה היטב.

במקרה אחר, שאף הוא אירע באנגליה, יצא גבר מהסופרמרקט עם עגלת הקניות של הסופר, והחליט כי במקום להשתמש בתחבורה ציבורית או ברכב, הוא יחבר את העגלה לאחוריו של קרון הרכבת האחרון בטור, וכך יגיע לביתו במהירות. הרכבת הגיעה, הגבר הספיק לחבר את העגלה לאחורי הקרון, ואז קפץ עליה כדי להגיע יחד איתה לביתו. גם המקרה הזה הסתיים באורח טרגי לטרמפיסט ולעגלת הסופר. במקרה אחר, שאף הוא נכלל במחקר, התעקש גבר לבצע עבודת חשמל מסובכת בזמן שהוא ישב על האסלה ועשה את צרכיו, וסופו שהתחשמל למוות, ובמקרה אחר, מנהל עבודה בחברה קבלנית גדולה היה אמור להרוס מבנה גדול כדי להכשיר אותו למגרש לבניית בניין חדש. מנהל העבודה הוותיק נשאל במהלך העבודה כיצד הוא מסלק את כל העמודים התומכים בגג הענק, אבל הוא פטר את כולם בהינף יד בטוח, וסיפר שהוא בעל ניסיון רב וכי העסק הזה קטן עליו. למזלם של יתר העובדים, רק הוא עמד מתחת לגג שהוא עצמו הרס, וכמובן נקבר למוות מתחת להריסותיו.

תקציר המחקר בכתב-העת המדעי
האתר של פרס דרווין

 


הזכר יעשה הכל – בשביל סקס

בכתבה גדולה שפירסם "וושינגטון פוסט" על המחקר, ניסו פסיכולוגים וביולוגים אבולוציוניים להבהיר את התופעה הזו, שבה גברים לוקחים סיכונים גדולים כל-כך בהשוואה לנשים. לדבריהם, ההסתכנות היא חלק מטקס מעבר לבגרות שנשאר אצל יונקים זכרים בטבע, כולל בני אדם, וזו הסיבה שבעולם נולדים יותר תינוקות זכרים מאשר תינוקות נקבות. מה עוד, שסטטיסטית, גברים סובלים הרבה יותר פציעות ומחלות קטלניות, הם רוב הסובלים מאלימות של גברים אחרים, והם גם לוקחים סיכונים גדולים הרבה יותר מאשר נשים.

מכל הסיבות האלה, הסיכוי של גור יונקים זכר, כולל תינוקות אדם, להגיע לבגרות מינית ובוודאי לגיל גבוה יותר, הוא קטן יותר מסיכוייה של גורת יונקים או של תינוקת אדם. מאחר שיש יותר בנות מאשר בנים, והזכרים נמצאים במירוץ בינם לבין עצמם למטרת רבייה עם נקבה, ובשביל סקס עם הנקבה הם נוקטים באסטרטגיה של לקיחת סיכונים כדי "לקחת את כל הקופה" או, אם לא יסתייע, אז להפסיד את החיים.

"כנראה שזה הרגל ישן ועתיק באבולוציה של הזכרים בטבע, וזה עצוב שההרגל הזה עדיין נפוץ גם כיום, במאה ה-21", אמרה ל"וושינגטון פוסט" הפסיכולוגית פרופ' אן קמפבל מאוניברסיטת דורהאם, חוקרת שונות בין מגדרית בהתנהגות.

9 תגובות על “עכשיו זה מדעי: גברים הם אידיוטים

 1. איתי
  פברואר 18, 2015

  משעשע.
  נתונים נכונים אבל מסקנות לא נכונות.
  לפי ההגיון של המחקר, זרעים של סביון הם יותר אדיוטים כי רובם יעופו ברוח וימותו כי יגיעו למקום בלי אדמה בעוד שזרעים שנופלים לקרקע לא ימותו כי יש שם אדמה.
  אבל ככה הסביון מפיץ את עצמו יותר טוב.

  מה לעשות שגברים יותר מעזים, מסתכנים ועושים שטויות. לכן הם גם יותר מצליחים ובדרך גם יותר נכשלים ותוחלת החיים שלהם יותר קצרה.
  ולכן הם צריכים נשים, שניתנו להם יציבות ועוגן.
  כולם מושלמים בדרכם.

 2. Wienerschnitzel
  יוני 19, 2015

  the study failed to take into account all the stupid women who chose to marry violent men who ended up killing them and their mutual children

 3. יגאל
  יוני 26, 2015

  מה עם דיוק בתרגום? "מנהל העבודה הוותיק" לא נשאל איך הוא מסלק את העמודים התומכים בגג הענק (זה לא מנהל עבודה אלא פועל, וזה לא בניין אלא מגרש חניה). עובדים במשרדים שצפו על המגרש שאלו את עצמם איך הוא מתכוון להרוס את התמיכה בבטחה, וגילו שאין לו תוכנית – הוא הקריס על עצמו את הפלטפורמה.

  המקור:
  For example, the office workers watching a construction worker demolishing a car park in the adjacent lot must have wondered about the man’s intelligence. After two days of office speculation—how does he plan to remove the final support to crash the car park down safely?—they discovered, on the third day, that he didn’t have a plan. The concrete platform collapsed, crushing him to death and flattening his mini-excavator.

 4. דודי
  ספטמבר 28, 2015

  האם התאבדות נכנסה למדגם הסטטיסטי?
  סיבת המוות הזו קיימת אצל גברים פי 3 מאשר אצל נשים.
  התאבדות בשל אהבה נכזבת פי 6 .
  המחקר נכון.

 5. גל
  ספטמבר 29, 2015

  צריך להיות פמינאצי אמיתי כדי לא להבין, שמאחר וגברים הם העושים את המלאכות הפיסיות, מתבקש שהם אלה שיעשו את הטעויות. אבל זה כל כך תקין פוליטית לאמר שגברים מטומטמים (וזה כה נפוץ בתרבות הפופולארית, בעולם הפירסום), שהשכל הישר נכבה למראה כותרת כה תקינה פוליטית.

  • אוהבת גברים
   דצמבר 22, 2015

   אדיוט, הרי גם כשלא מדובר על "מלאכות פיסיות" אלא על תחביבים, הרגלים וכו' – מדובר בהתנהגויות דביליות לחלוטין. יש לכך הסבר אבולוציוני ולא ניתן להתווכח על כך.

   אין שום קשר לפמיניזם ו"פמינאצים".

   אגב, גם לטעון שגברים הם פסיכופטים זה גם לא הגזמה. נכון שיש הרבה גברים שהם לא, אבל עובדתית – הם רצים בהמוניהם לאנוס תינוקת שאבא שלה מציע אותה עבור עשיית כסף.

   אם כבר – אז בגלל הפוליטיקלי קורקט אסור להגיד שגברים הם נחותים, אדיוטים ורעים. הכי קל להגיד שנשים הן נחותות, אדיוטיות ורעות….ככה אין שום איום מאף אחד.

   אם לא היה כזה פוליטיקלי קורקט, אין לך שמץ של מושג מה נשים היו אומרות עליכם – פיזית, נפשית, אישיותית וכו'…

   • צביה
    אוגוסט 26, 2017

    ל"אוהבת גברים" – אני חושבת שהתגובה שלך, כמו של הרבה נשים כאן, היא תגובה מטופשת ולא מכבדת בעיקר אותנו הנשים. לפני כשנתיים יצא מאמר בכתב עת בריטי מכובד מאוד (ה-LANCET) מאמר נגד ישראל והיהודים בגין מבצע צוק איתן, בו נכתב כי "התנהגות ישראל מבישה את המין האנושי, אלו פשעי מלחמה שאסור לעולם לשתוק בגינם"… אז מה? זה אומר שזה נכון כי זה נכתב בכתב עת רפואי מכובד??? מאמר שבא וטוען שגברים אידיוטים הוא מאמר מטופש ובמקרה הקיצוני ביותר מביא נתונים בצורה יבשה וחסרת עומק, ואני יכולה להבין את התגובות של גברים אליו, במיוחד אחרי שאני רואה כל כך הרבה נשים טיפשות שנעלבות מפרסומות הומוריסטיות כמו זו של גולדסטאר (הנשים שלא רוצות לשבת בפינת השולחן).

 6. אפרת מרקוביץ
  יוני 21, 2016

  מחקר יפה מאוד, באמת היה תמוהה שגברים משתמשים יותר במגע ולא בפה, ושהם מוזרים. תודה לכותב/ת המאמר שנתן לנו הוכחה מוחצת למה שכולנו יודעים אך אין דרך להוכיח זאת. ☺

 7. לאאומרלכם
  דצמבר 16, 2016

  לא נכון יש נשים כאלו ויש כאלו בכל נושא

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

מידע

ערך זה פורסם ב-דצמבר 22, 2014 מאת ב-הכימיה של הנפש ותויגה ב-.