רשימות על מדע ופיוטים קצרים | דודי גולדמן

הדרוזים צודקים

מחקר ישראלי אמריקאי שפורסם בכתב-עת מדעי מצא כי הדרוזים הם אכן דת מבודלת הקיימת 1000 שנה. אחד החוקרים, פרופ' ג'מאל זידאן, מהפקולטה לרפואה של בר-אילן בגליל ומנהל המחלקה האונקולוגית בבי"ח "זיו": אני שמח שהתגלה שמקור הגנום הדרוזי הוא במזרח התיכון, עם מעט גנים אירופים, כי זה מאשש שאנחנו דת קדומה, ולא שבט משבטי היהודים, כמו שיש כאלה שטוענים נגדנו

דודי גולדמן

פרופסור ג'אמל זידאן , מנהל המכון האונקולוגי

פרופסור ג'אמל זידאן , מנהל המכון האונקולוגי מקור: מרכז רפואי זיו, צפת

המחקר הגנטי הראשון והגדול מסוגו, שנערך על ידי מדענים ישראלים ומדענים אמריקאים, מאשש את ההיסטוריה של העדה הדרוזית: העדה התחילה להתגבש מבחינה גנטית במאה ה-11, ומאז ועד היום היא קבוצה ללא השפעות גנטיות של קבוצות אתניות אחרות. את המחקר ערך צוות גדול של חוקרים ומדענים בראשותו של פרופ' גיל עצמון מאוניברסיטת חיפה, פרופ ג'מאל זידאן מבית החולים זיו בצפת ומהפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר אילן בגליל ופרופ' איתן פרידמן מבית החולים שיבא ומאוניברסיטת תל אביב. "זה המחקר הגנטי הראשון, שמצא כי מקורם הגנטי של בני העדה הדרוזית הוא במאה ה-11 לספירה", אומר פרופ' עצמון מאוניברסיטת חיפה. ממצא גנטי זה תואם את האמונה של העדה הדרוזית  לגבי מקור העדה.

באופן מסורתי מאמינים הדרוזים שמקור העדה שלהם הוא במאה ה-11 בתנועה דתית מחודשת תחת שלטונו של  הח'ליף הפאטימי השישי שבמצרים. הדרוזים הם דת קטנה, ומניינם בעולם אינו עולה על כ-1.5 מיליון. רובם חיים בסוריה ובלבנון, והיתר בישראל וירדן. על פי המסורת הדרוזית, הנישואים מתקיימים רק בתוך הקהילה הדרוזית.

המחקר, שפורסם בכתב-העת המדעי European Journal of Human Genetics  Nature ביקש לבדוק האם הדרוזים החיים כיום חולקים מאגר גנטי דומה ואם כן, מתי החל להתגבש המאגר הגנטי הזה. אל פרופ' עצמון מהחוג לביולוגיה של האדם מאוניברסיטת חיפה ומהמחלקות לרפואה וגנטיקה בפקולטה לרפואה ע"ש אינשטיין בניו-יורק, הצטרף הרופא והחוקר פרופ' ג'מאל זידאן, פרופ' איתן פרידמן מבית-הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב,  ד"ר דן בן אברהם מהמחלקות לרפואה וגנטיקה בפקולטה לרפואה ע"ש אינשטיין בניו-יורק, ד"ר שי כרמי מהפקולטה למדעי המחשב באוניברסיטת קולומביה בניו-יורק וד"ר טייסיר מארי מהחברה לפיתוח הגולן.

במחקר השתתפו 120 נבדקים מארבעים משפחות. 20 משפחות מהכפר בית-ג'אן בגליל העליון ו-20 משפחות ממג'דל שאמס בגולן. המשפחות נבחרו על פי המקור של המשפחה המורחבת, בהתבסס על שמות המשפחה ומידע שעבר בעל פה מדור לדור. מכל משפחה נבדקו אמא אבא ובן. כל אחת מהמשפחות שהשתתפו במחקר הגיעה מחמולה אחרת. "שילבנו במחקר נתונים שפורסמו על דרוזים מלבנון ומהכרמל ועל אוכלוסיות שונות כדי לבדוק את המבנה הגנטי של האוכלוסייה הדרוזית ביחס לאוכלוסיות אחרות", אמר פרופ' זידאן. ואכן, מהממצאים התברר כי בני העדה הדרוזית אכן חולקים דמיון גנטי גבוה, שמבדיל אותם בצורה משמעותית מבני קבוצות ועדות אחרות במזרח התיכון. כאשר הלכו אחורה בזמן לבדוק מתי החל דמיון גנטי זה, הגיעו החוקרים למאה ה-11, לפני כ-22-47 דורות. בתקופה זו נוצר "צוואר בקבוק" גנטי, כלומר מקורות גנטיים של צאצאים רבים הגיעו לסופם, הקהילה הצטמצמה והפרטים באוכלוסייה הפכו יותר דומים זה לזה מבחינה גנטית. לדברי פרופ' עצמון, ממצאי המחקר שלהם מצמצמים את "אבות" העדה הדרוזית לכמה מאות משפחות, שהחלו במאה ה-11 את העדה הדרוזית. עוד מצאו החוקרים כי לאורך 1000 השנים שחלפו אכן לא מצאו עדויות לכניסה של גנים חדשים למאגר הגנטי של הדרוזים, כלומר, אכן לא הייתה כניסה של קבוצות חיצוניות לעדה זו. החוקרים אף מצאו עדויות לשוני גנטי בין האוכלוסיות של הדרוזים באזורים השונים: לבנון, גליל, גליל עליון והכרמל, מה שמחזק את העדות לכך שהחתונות התקיימו רק בתוך החמולות.

כשהלכו עוד אחורה בזמן, מצאו החוקרים ממצא מעניין נוסף. מתברר כי 500 שנים לפני תחילת הדת הדרוזית בסביבות המאה השישית לספירה, עם הולדת האסלאם, החלה להתגבש קבוצה גנטית, שהיוותה את הבסיס הגנטי לאבות העדה הדרוזית. על פי המחקר, הגנום הדרוזי דומה ברובו לגנום של אוכלוסיות ערביות  אחרות מהמזרח התיכון. כמו כן, נמצאו בגנום הדרוזי מעט אלמנטים גנטיים מאירופה, ממרכז דרום אסיה (אזור איראן) ומאפריקה.

פרופ' זידאן, אתה אחד החוקרים הראשיים במחקר ובעצמך דרוזי, אז יש לכם שורשים מאירופה?

"אני אכן דרוזי מבית ג'אן, אבל אני לא רואה בשרידי גנום אירופי אצל הדרוזים עניין גדול. תבין, רוב הגנום הדרוזי מקורו מהאיזור, והדרוזים נוסדו לפני כאלף שנה, ובתקופה ההיא מי שרצה להיות דרוזי נכנס. זה לא כמו היום, שאפשר להתאסלם או להתנצר או להתגייר, אבל אי אפשר להיות דרוזי. בתקופה ההיא השלטון הערבי מוסלמי כבר שלט על כל האיזור שמספרד במערב ועד הקווקז במזרח, ואז הדת הדרוזית נוסדה והיתה פתוחה למי שביקש להצטרף אליה, וכנראה שאז השתרבבו גנים של אנשים בהירים מאירופה, כמו גם גנים כהים שמקורם באפריקה, אבל רוב המסה הגנומית מקורה של הדרוזים מקורה המזרח התיכון, והגנום הדרוזי שהוא אמנם ייחודי, אבל הוא דומה ברובו לגנום של המזרח התיכון. חוץ מזה, אין דבר כזה גנום "נקי", שכן בהסטוריה של האדם שלטו אימפריות ובמרחבים שלהן עמים נכחדו וקמו. קח את ישראל כדוגמה, שזו חברה שיש בה נישואין מעורבים מכל הכיוונים, כך שכאשר מדעני העתיד ימפו את הגנום הישראלי בעוד 200 שנה, הם ימצאו ערבוביה רב-אתנית".

שברת לי עכשיו תיאוריה, שהרי דרוזים רבים הם בהירי עור, שיער ועיניים, וגילוי של שרידי גנום שמקורו באירופה, "התיישב טוב".

זיידאן: "רוב הדרוזים דווקא אינם בהירים. אבל המחקר הזה מרגש אותי דווקא מסיבה אחרת, שכן הוא הוכיח שהמוצא שלנו, מתוך בדיקות לאחורה של הגנום שלנו, הוא במזרח התיכון. בתור דרוזי אני שומע באחרונה ויכוחים שעולים בגלל המצב הפוליטי, ויש שאומרים שאולי אנחנו הדרוזים מוצאנו מאיזה שבט משבטי היהודים, שאולי הגיעו מאירופה, כך שאני שמח שהמחקר מראה שאנחנו הדרוזים הגענו מהמזרח התיכון הוותיק, ולא מאירופה ולא מהמזרח התיכון החדש, כמו הארמנים והצ'רקסים, שהם יחסית אלינו "עולים חדשים" במרחב הזה".

מדוע התמקדתם במחקר הזה על הדרוזים?

זיידאן: "כי יש הרבה מחקרים גנומים על יהודים אשכנזים ועל אוכלוסיות מיעוטים אחרות וגם בזכות הסיבה שהדרוזים הם עדה קטנה. מתוך 16 כפרים בישראל שבהם חיים דרוזים, לקחנו שני כפרים, וזה מידגם טוב. אם למשל היינו בודקים שני כפרים באוכלוסיה היהודית, וזאת מתוך 7 מיליון יהודים, זה היה מידגם מחקרי שאינו מייצג, אבל מאחר שהדרוזים הם עדה קטנה וסגורה, יוצא שבמחקרים גנטיים זו אוכלוסיה מעניינת שכן שיעור ההתבוללות בה הוא זעום, פחות מאחוז. עכשיו אני מתכנן לעשות מחקר דומה בשני כפרים מוסלמים או נוצרים, ולמשל לקחת 20 משפחות בסכנין ועוד 20 מחמולות של אום אל פאחם, אלא ששם האוכלוסיה פתוחה, אז אפשר לצפות לתוצאות שתהיה בהן פחות מובהקות. בכל מקרה, אל תשכח שהמטרה שלנו המדענים היא לאפיין מחלות גנטיות ולמצוא להן מרפא. זו המוטיבציה של כל מחקר, אבל כדאי לך מאוד לראיין גם את פרופ' איתן פרידמן, יש לו תובנות מעניינות".

פרופ' פרידמן, תן לי תובנות מעניינות על המחקר שלך ושל פרופ' זידאן ושל פרופ' עצמון.

פרידמן: "שמע, זו פעם ראשונה שמחקר מדעי מוכיח שהתורה שבעל פה שדת או עדה מסוימת טוענת – נכונה. אנחנו היהודים לא יכולים להוכיח גנטית את הסיפורים על אברהם אבינו ולא על יציאת מצרים. אבל פה זה הפוך, וגילינו שהמסורת הדרוזית, שעוברת בעל פה, אכן נכונה מבחינה גנטית, והם  'עם לבדד ישכון'. דבר שני, המחקר הזה נותן לי תקווה לגבי השלום. כאשר אתה כמדען רואה עד כמה שאשכנזים, דרוזים, יהודים עיראקים, יהודים לובים ופלשתינאים דומים, זה מרגש. אנחנו, עמי האיזור, יהודים ולא יהודים, קרובים הרבה יותר לדרוזים ולפלשתינים מאשר לאירופים ולאמריקאים. אנחנו, יהודים ומוסלמים וערבים נוצרים ודרוזים ופלשתינאים, אנחנו כולנו מהאיזור הזה, מהמזרח התיכון, ואם נשכיל לראות ולהבין שיש לנו יחוד משותף, אולי נשכיל להתגבר על חילוקי דעות פוליטיים. מבחינתי, עבודת מחקר מדעית שנעשית על ידי דרוזים, כמו ג'מאל, ועל ידי יהודי מאמין כמו גיל ועל ידי יהודי אתיאיסט כמוני, נותנת תקווה, שבאמצעות המדע והגנטיקה נוכל להתגבר על חילוקי הדעות. זה המסר שלנו, המדענים, ואנחנו נשתמש במידע החדש הזה על הגנום הדרוזי כדי לגלות מחלות ולנסות למצוא להן תרופות".

השלב הבא, מספרים שלושת החוקרים, הוא למפות את הגנום הפלשתיני וגנומים יהודים, ולשתף במידע הזה את כל הקהילייה המדעית, כדי לזרז עבור כל אדם בעולם את גילוי המחלות ומציאת התרופות להן. אני משוכנע, ש'על הדרך', אנחנו גם נגלה עד כמה אנחנו כולנו, עמי האיזור, דומים. אולי כאשר נדע את זה, וכאשר המידע הזה יחלחל מהקהילייה המדעית אל כל האוכלוסיות באיזור, אולי אז יהיה קל יותר להבין שהמקור של כולנו, על הדתות, הצבעים והעדות השונות באיזור, הוא אחד – המזרח התיכון".

 

הגנום של האשכנזים: מעורב מזרח תיכוני

פרופ' גיל עצמון, מהחוג לביולוגיה של האדם מאוניברסיטת חיפה ומהמחלקות לרפואה וגנטיקה בפקולטה לרפואה ע"ש אינשטיין בניו-יורק, זכור מהמחקר הגנומי על האשכנזים שערך במשך כמה שנים ואשר פורסם לפני ארבע שנים. מהמחקר עלה כי השיתוף בין עדות היהודים גדול מהשיתוף עם האוכלוסיה שבקרבה הם חיו, כלומר המשותף בין יהודי מגרמניה לבין יהודי מצפון אפריקה גדול יותר מאשר הקירבה הגנומית שבין צפון אפריקאים מקומיים לבין יהודים מצפון אפריקה, וכך גם המשותף בין יהודי גרמניה לבין יהודי צפון אפריקה ואסיה, שהוא גדול מאשר הקירבה הגנומית שבין הגרמנים לבין יהודי גרמניה. יתירה מזאת, המחקר שעורר תהודה בעולם המדע הראה עוד כי לכל עדות היהודים יש מרכיב גנטי דומיננטי ומובהק, שמראה שמוצאם הוא מהמזרח התיכון וכי אירועים הסטוריים מרכזיים מצאו את ביטויים בגנום היהודי, למשל "צוואר הבקבוק" הגנטי באוכלוסיה האשכנזית, שהתרחש לפני כמה מאות שנים באירופה. במחקר הזה רוצף הגנום השלם של 127 דגימות אשכנזיות, וממנו התברר כי האוכלוסייה היהודית האשכנזית נוסדה בימי ביניים המאוחרים על ידי מספר קטן, סביר להניח מאות אנשים בלבד, שהצאצאים שלהם התרחבו במהירות תוך שמירה גנטית מבודדת וסגורה משאר העמים והשבטים שבקרבם חיו היהודים אז. כעת, במאות ה-20 וה-21, האשכנזים היא האוכלוסייה המבודדת הגדולה ביותר בארה"ב, והיא גדולה בהרבה מאוכלוסיות מבודדות ידועות כמו האמיש או האיסלנדים.

המחקר על האשכנזים הראה כי הגנום של היהודים האשכנזים מקורו בלבנט, ובמשך השנים הוא התערבב עם גנום אירופי מקומי. אגב, מימצא נוסף שעלה במחקר הזה הראה כי האוכלוסייה האירופית של היום היא צאצא גנטי, בעיקר כתוצאה של הגירה מאוחרת מהלבנט, לאחר עידן הקרח האחרון, ולא מבני האדם הראשונים, שהגיע ליבשת, לפני 40,000 שנה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

מידע

ערך זה פורסם ב-ינואר 24, 2015 מאת ב-המחר הנועז ותויגה ב-, .