רשימות על מדע ופיוטים קצרים | דודי גולדמן

על הקשר שבין גבינה טעימה לחיי הסקס של הכבשה והעזה

cheeseמאות זכרים של גדיים וטלאים יגיעו לארץ כדי להרביע את הנקבות המקומיות. הרווח: הרחבת "האוקיינוס הגנטי", העמדת דורות של כבשים ועזים עמידים יותר וגבינות טעימות וזולות יותר

זה שני עשורים שכבשים ועזים בארץ עוברים "זיווגי קרובים", שכן אז הוחלט לצמצם את הבאתם לארץ של גדיים וטלאים להרבעה, בגלל החשש מפני מחלות. והנה מתברר, כי הצעד הזה גרם ל"זיווגי קרובים", שהאבולוציה "לא אוהבת", ולכן המגדלים בישראל מרגישים ירידה באיכות החלב ובמצבן הבריאותי של כבשים ועזים. הסיבה, ככל ש"האוקיינוס הגנטי" גדול יותר, כלומר ככל שיש יותר התערבבויות בזיווגים, כלומר הם פחות הומוגניים, כך גדלה יכולת העמידות הבריאות והחוסן של הצאצאים.

זה הרקע לרקימתה של תוכנית חדשה להטיס לארץ מספרד 1200 גדיים וטלאים להרבעה, מה שעתיד לשפר ולהוזיל את יצור גבינות וחלב הצאן בישראל. הגדיים והטלאים הספרדים יפוזרו בין הנוקדים ברחבי הארץ, וישמשו להזרעת העזים והכבשים ויצירת דור חדש וחזק.

כאמור, יבוא גדיים וטלאים להזרעה היה מקובל בעבר בארץ, והצאן הישראלי זכה להשבחה גנטית קבועה, אולם לפני 20 שנה הוחלט לסגור את גבולות הארץ לייבוא מחשש לחדירת מחלות. כתוצאה מכך הכבשים והעזים מבצעים בשני העשורים האחרונים רק "זיווגי קרובים", דבר שגורם להתדרדרות במצבן הבריאותי שמצריך שימוש הולך וגובר בתרופות וירידה באיכות החלב.

יוזם "מיזם ההזרעה עם תיירי חוץ" הוא דוד דרור ממושב כפר יהושע בעמק יזרעאל, בעליה של חברת "גנטיקה איכותית", העוסקת בטיפוח בעלי חיים, בייבוא זרמות בקר ובמיזמים גנטיים במשק החי ברחבי העולם. בניגוד לענף הבקר, בצאן אי אפשר להסתפק ביבוא זרמות, ויש צורך להביא פיזית את הגדיים והטלאים הצעירים שירביעו את הנקבות.

הגדיים והטלאים להרבעה צפויים להגיע מדרום ספרד, אזור משופע בחוות המייצרות חלב וגבינות צאן איכותיות. הפסקת זיווגי הקרבה בארץ צפויה להביא לשיפור באיכות חלב הצאן ושיפור בבריאות העזים והכבשים, שיביא לצמצום הצורך בשימוש באנטיביוטיקה ובהורמונים והפחתת עלויות הייצור. לדברי דוד דרור, מהמהלך יצאו נשכרים הנוקדים והצרכנים שהוזלת המחיר תתגלגל אליהם ויהנו ממוצרי חלב איכותיים ומשובחים יותר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

מידע

ערך זה פורסם ב-יוני 17, 2015 מאת ב-המחר הנועז ותויגה ב-, .