רשימות על מדע ופיוטים קצרים | דודי גולדמן

חוקרים גילו במערה בראש העין בן אדם מסוג לא מוכר בן 400,000 שנה שאכל אוכל צמחוני

שן של בן אדם ממערת קסם - קרדיט פרופ' ישראל הרשקוביץ

שן של בן אדם ממערת קסם – קרדיט פרופ' ישראל הרשקוביץ

המין החדש הזה של בן אדם, היה כנראה אב קדמון משותף לנו, הומו סאפיינס ולאדם הניאנדרטלי * המדעים מצאו שיירי זרעים ב…אבנית השיניים שלהם

קבוצה של מדענים מאוניברסיטת תל אביב וממוסדות מחקר נוספים בעולם גילו מימצאים המעוררים הפתעה גדולה בעולם המדע. מתברר כי בראש העין חיו לפני 400,000 שנה סוג של בני אדם ממין לא מוכר וכי בניגוד לאמונה הרווחת כי אז התבססה התזונה בעיקר על בשר, מתברר כי התזונה של אותם בני אדם התבססה במידה רבה על אוכל צמחוני.

שן של בן אדם ממערת קסם - קרדיט פרופ' ישראל הרשקוביץ

שן של בן אדם ממערת קסם – קרדיט פרופ' ישראל הרשקוביץ

המדענים הצליחו להסיק את המסקנות המעניינות האלה על בסיס ניתוח מדעי של ה…אבנית משלוש שיניים של בני האדם הקדומים ממערת קסם, הסמוכה לראש העין. ניתוח האבנית חשף חלקיקי פחם, ראיות ישירות לשימוש במזון צמחי ואפילו חלק מכנף של עש – שנלכדו וכוסו באבנית השן לפני כ-400,000 שנה.

מערת קסם נחפרת ונחקרת משנת 2000 על ידי חוקרים מהחוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב והניבה עד כה שורה של ממצאים ארכיאולוגיים המרתקים את העולם. את המחקר החדש  ערכו פרופ' אבי גופר, פרופ' רן ברקאי וד"ר רחל שריג מאוניברסיטת תל אביב. בשיתוף עם פרופ' קארן הארדי ממכון המחקר הקטלוני ICREA, אניטה ראדיני וסטפן באקלי ממכון BioArCh שבאוניברסיטת יורק ולס קופלנד מאוניברסיטת סידני, תוצאות המחקר התפרסמו בכתב העת המדעי  Quaternary International.

עצמות שרופות של בעלי חיים ממערת קסם המעידות כי אכלו במערה "על האש" באופן קבוע - קרדיט Ruth Blasco, Spain

עצמות שרופות של בעלי חיים ממערת קסם המעידות כי אכלו במערה "על האש" באופן קבוע – קרדיט Ruth Blasco, Spain

"מערת קסם, הסמוכה לראש העין, מייצגת שלב יוצא דופן באבולוציה הביולוגית והתרבותית של האדם", אומר פרופ' גופר. "השלב הזה, בין 400,000 ל-200,000 שנה לפני ימינו, ארך כ-200,000 שנה". המערה הזו סיפקה את העדות הקדומה ביותר לשימוש קבוע באש לצליית בשר, עדות קדומה למיחזור כלים והעדות הקדומה ביותר להימצאותו של מין, שעשוי להיות האב הקדמון של בני אדם מודרניים באזורנו, והמימצא הזה מאתגר את התפיסה המקובלת שלפיה מוצא האדם הנבון ממזרח אפריקה.

בחינה מדוקדקת של שיני אדם שנמצאו במערת קסם העלתה כי הן אינן שייכות לבני אדם מודרניים, וגם לא לאבותינו ההומו ארקטוס או לאחינו הניאנדרטליים. השיניים הן של מין השייך לשושלת חדשה של אדם והוא חולק מאפיינים גם עם האדם הניאנדרטלי וגם עם האדם הנבון. סיבה אפשרית לשינויים בביולוגיה ובתרבות של תושבי מערת קסם ולהופעת תופעת הצלייה של הבשר, היא היעלמותם של הפילים מהדיאטה המקומית. "מינים שונים של בני אדם חיו כאן מיליון שנה ואכלו פילים", אמר אמש פרופ' ברקאי. "לפני כ-400 אלף שנים נעלמו עצמות הפילים מאתרי המגורים והפעילות של האדם. פיל זאת חבילת קלוריות מדהימה. חישבנו ומצאנו שמבחינה תזונתית, פיל אחד שווה 80 יחמורים לפחות. היעלמות או היכחדות הפילים דחפה את בני האדם להתאים את עצמם לסביבה החדשה, גם מבחינה ביולוגית וגם מבחינה תרבותית. היתה העדפה לבני אדם קלי רגליים ובעלי יכולת קוגניטיבית מפותחת. שינויים אלה עודדו את השימוש באש לצורך צליית בשר, על מנת להפיק יותר קלוריות מהיחמורים".

מדורה מלפני 300,000 שנים שהשתמרה במערת קסם. הכתם האפור בחלק העליון של התמונה הוא שכבות של אפר המייצגות מדורה שהותקנה באותו מקום במערה שוב ושוב - קרדיט רן ברקאי

מדורה מלפני 300,000 שנים שהשתמרה במערת קסם. הכתם האפור בחלק העליון של התמונה הוא שכבות של אפר המייצגות מדורה שהותקנה באותו מקום במערה שוב ושוב – קרדיט רן ברקאי

הרעיון לנסות להפיק אבנית משיניים של בני אדם במערת קסם בא בעקבות פרסום מאמר המתאר ממצאים שהופקו מאבנית של נאנדרטלים באירופה בני 50,000 שנה. "כדי לבדוק את השיניים ממערת קסם יצרנו קשר עם פרופ' קארן הארדי, שמשתמשת בטכנולוגיה חדישה על מנת להפיק אבנית משיניים, ואכן היא הצליחה להפיק את האבנית ובתהליך כימי מדויק התברר לחוקרים מה היה בין השיניים. באבנית הקדומה נמצאו חלקיקי פחם, עדות ישירה ראשונה לשאיפת עשן. "כולם מדברים על האש כעל פלא ונס של קידמה", מסביר פרופ' ברקאי, "אבל כמו כל סוג אחר של קידמה – גם האש באה עם מחיר סביבתי כבד. בני האדם האלה למדו לצלות בשר, אבל התגלית הזאת עלתה להם בבריאות. הם חיו במערה ושאפו את העשן מן המדורות שהם עצמם הבעירו. יש להניח שלשאיפת העשן היתה השלכה על בריאותם של תושבי המערה וכי היה עליהם למצוא פתרון יצירתי לבעיית שאיפת העשן, בעיה שמלווה את המין האנושי מאז ועד היום".

ממצא שני שנמצא באבנית הוא שיירי אוכל צמחי, הכולל כמה סוגי עמילנים שמקורים בזרעים למיניהם. מדובר בעדות ישירה ראשונה לכך שבני האדם במערת קסם אכלו מזון מן הצומח. "לתפיסתנו, בני אדם פרהיסטוריים אכלו בעיקר בשר ושומן, אבל מתברר שהם אכלו גם מזון צמחי. זו הפעם הראשונה שנמצאו זרעים בין השיניים של האדם הקדמון", אמר.

בנוסף, החוקרים מצאו באבנית סיבים צמחיים – מבלי שיוכלו להכריע אם שוכני מערת קסם השתמשו בשיניים כדי לעבד את הסיבים או האם השתמשו בסיבים כדי לנקות את השיניים, כמו חוט דנטלי.

"ייתכן שזו עדות לשינוי ביולוגי ותרבותי הדרגתי מהומו ארקטוס (האדם הזקוף) לאדם חדש, כלומר מאבותינו אלינו", מסכם פרופ' ברקאי. באחת השיניים אפילו נמצאה פיסת כנף של עש.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

מידע

ערך זה פורסם ב-יוני 18, 2015 מאת ב-ארכיאולוגיה ותויגה ב-.