רשימות על מדע ופיוטים קצרים | דודי גולדמן

מחקר בארה"ב: טראומת השואה עוברת בתורשה לצאצאים

ילדיהם של ניצולי שואה, כאלה שנולדו לאחר המלחמה ולא חוו ישירות את הזוועות, מראים סימנים שהטראומה שעברו הוריהם קודם ללידתם עברה אליהם, גם אם בדרך עוקפת ד-נ-א. אלה מימצאי מחקר שערכו צוות חוקרים בבית החולים "הר סיני" בניו יורק.

במחקר, שבראשו עמדה פרופ' רחל יהודה ואשר פורסם בסוף השבוע בכתב-העת המדעי Biological Psychiatry, נבדקו 32 נשים וגברים יהודים, שעברו את זוועות השואה או בצורה ישירה או כעדים למעשים הברבריים, וכן נבדקו הילדים שלהם, בעיקר כאלה שנמצאו כסובלים מהפרעות מתח וחרדה. קבוצת ההורים והילדים האלה נבדקה אל מול קבוצת ביקורת אחרת של יהודים, ששהו מחוץ לאירופה בתקופת מלחמת העולם השנייה, ונעשתה השוואה גנומית.

החוקרים מצאו סממנים של תורשה אפיגנטית, שהשפיעה ישירות על הצאצאים של היהודיות והיהודים שעברו את השואה, כלומר הורשה בדרך שעוקפת את הד-נ-א, וכנראה שמעורבים בה תהליכים ביוכימיים שונים (ובהם מתילציה), אשר מעוררים או משתיקים גנים, אשר אחראים על בקרת מתח ועקת לחץ. לדברי החוקרים, אין מניעה שהטראומה משפיעה לא רק על בני הדור השני, שלא חוו את השואה, אלא גם על ילדיהם, בנות ובני הדור השלישי, כלומר על הנכדים.

המחקר הזה בענף הביולוגי החדש יחסית, הנקרא אפיגנטיקה, מיתוסף למחקרים אחרים, שהראו כי בקרב ילדות, שנולדו לאמהות שעברו מצוקת רעב נמשכת, נמצאו סימנים גנטיים המעידים על העקה של האמא, גם אם הן עצמן לא חוו אותה ישירות. המחקרים האפיגנטיים מראים כיצד הסביבה עלולה להשפיע לרעה על בני הדור השני והשלישי, כמו למשל עישון של האבא – הרבה לפני שהוא מוליד ילדים – עלול לפגוע בהם.

המחקר המקורי מופיע כאן

ד"ר רחל יהודה מסבירה את מהות המחקר, כבר בדצמבר 2014

הידיעה בדיילי מייל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

מידע

ערך זה פורסם ב-אוגוסט 22, 2015 מאת ב-המחר הנועז ותויגה ב-, , .